Taktické cvičení: Do pátrání po zraněných kamarádech se zapojilo 150 příslušníků

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

23.04.2024 | Velký Kosíř/ Olomoucký kraj

Šest kamarádů se vydá do lesa zkoušet střelbu z airsoftových zbraní, mají v plánu přes noc bivakovat v okolí Velkého Kosíře na Prostějovsku. Ovšem jejich výlet se zvrtne, nakonec je musejí zraněné, podchlazené a podnapilé v nepřístupném terénu vápencových lomů zachránit hasiči a policisté.

Námět taktického cvičení tentokrát prověřil příslušníky integrovaného záchranného systému a jejich spolupráci při pátrání po pohřešovaných osobách.

HZS (10).jpgHZS (2).JPG

Simulovaná pátrací a záchranná akce odstartovala v pátek 19. dubna. Cílem cvičení bylo prověřit koordinaci zásahu mezi jednotlivými složkami přímo v terénu a procvičit vzájemnou komunikaci při řízení složité události.

Námět cvičení si vyžadoval nasazení velkého počtu hasičů i policistů, kteří prohledávali složitý terén za pomoci rojnic. Do akce byli povoláni psovodi se psy, využili se dva bezpilotní letouny s termovizí. Pro záchranu zraněného mladíka, který se zřítil do jednoho z kosířských lomů, byli povoláni hasiči-lezci ze stanice Prostějov a Olomouc. Ti jej ze strže vyprostili pomocí lanových technik. Všichni pohřešovaní mladí lidé byli postupně nalezeni, vyproštěni, na místě jim byla poskytnuta první pomoc a byli transportováni k posádce rychlé záchranné služby.

P2760040.JPGPČR (1).JPG

Na cvičení se mimo složek Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, jednotek sboru dobrovolných hasičů a Zdravotnické záchranné služby podílela také Městská policie Prostějov a příslušníci Celní správy. Do záchranné akce bylo nasazeno cca 150 cvičících osob, z toho 110 profesionálních a dobrovolných hasičů. Prověřilo se také využití materiálně technického vybavení všech složek.

Díky nasazení všech zasahujících byly splněny cíle cvičení, všem účastníkům a figurantům děkujeme.

Zdroj foto: archiv PČR, archiv HZS

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová