Přehled událostí HZS Jihočeského kraje

Přehled událostí HZS Jihočeského kraje
Územní odbor České Budějovice
Pondělí 16. ledna
10:25        Únik nebezpečných látek – Profesionální hasiči ze stanice České Budějovice vyjeli do sportovního centra v Dolní ulici v Lišově k nahlášenému úniku plynu. Průzkum na místě ukázal, že plyn by měl unikat z důvodu zbouraného sloupku řidičem nákladního automobilu. Hasiči změřili koncentraci plynu ve vzduchu, ale nenaměřili žádné hodnoty. Přesto veškeré ventily uzavřeli a povolali na místo pracovníky plynárenské pohotovosti.
11:09        Technický zásah – Na Pražské třídě v Českých Budějovicích zajistili místní profesionální hasiči nouzové otevření dveří bytu.
11:45        Technický zásah – Stejná jednotka provedla stejný zásah také v Litvínovicích. Za zabouchnutými dveřmi domu nechala majitelka zapnutou žehličku.
16:12        Dopravní nehoda – Úklid vozovky po srážce dvou osobních aut zajistili v obci Žár profesionální hasiči ze stanice Trhové Sviny. Nehoda se obešla bez zranění.

Územní odbor Český Krumlov
Pondělí 16. ledna
6:44          Planý poplach – Elektrická požární signalizace ohlásila požár v objektu Státního zámku Rožmberk nad Vltavou. Českokrumlovští profesionální hasiči na místě prověřili, že se jedná o planý poplach.
11:36        Technický zásah – V obci Vyšný v ulici Pod Hájí provedli českokrumlovští profesionálové nouzové otevření dveří bytu.
16:13        Technický zásah – Přibližně dvacet metrů dlouhý ledový převis odstranila z domů v Kaplici v Nových domovech kaplická profesionální jednotka.
16:30        Požár – Škoda ve výši 30 000,- byla vyčíslena po požáru sporáku v kuchyni domu v Českém Krumlově v ulici Na Moráni. Požár uhasila během několika minut profesionální jednotka z českokrumlovské stanice. Hasiči svým rychlým zásahem uchránili další majetek v hodnotě 400 000,-. Příčina vzniku požáru je předmětem šetření.
18:54        Dopravní nehoda – Českokrumlovští profesionální hasiči byli vysláni do Kamenného Újedzu, části obce Bukovec, kde havaroval kamión. Převrácený kamión zasahoval částečně do silnice. Hasiči jej zajistili, únik provozních kapalin nebyl zjištěn. Zásah hasiči ukončili přibližně za hodinu. Nehodu šetřila Policie ČR.

Územní odbor Jindřichův Hradec
Pondělí 16. ledna
4:13          Záchrana zvířete – Jindřichohradečtí profesionální hasiči zasahovali v Jindřichově Hradci u rybníku Malý Vajgar, kde na ledě ležela poraněná labuť. Labuť byla částečně na ledu, křídlo měla ve vodě. Hasiči vybaveni nastavovacím žebříkem, záchrannými vestami a jistícím lanem ji opatrně přisunuli ke břehu. Labuť nebyla schopna pohybovat krkem, křídly hýbala jen velmi těžce. Vzhledem k vyhlášeným opatřením v souvislosti s ptačí chřipkou, byl přes operační středisko informován pracovník Krajské veterinární správy a zároveň také strážníci Městské policie Jindřichův Hradec. Ti si událost později převzali k řešení.
4:59          Technický zásah – Od Malého Vajgaru jednotka přejela do Denisovy ulice v Jindřichově Hradci, kde otevřela nastartované zabouchnuté osobní auto.

Územní odbor Písek
                   Bez událostí

Územní odbor Prachatice
                   Bez událostí

Územní odbor Strakonice
Pondělí 16. ledna
11:14         Požár – Vodňanští profesionální hasiči dohašovali v obci Hájek několik ohnisek, které se rozhořela po včerejším požáru.
16:38        Požár – Nulová škoda byla stanovena po požáru sena, které hořelo na půdě domu v Němčicích. K požáru vyjeli profesionální hasiči ze strakonické stanice a jednotky SDH obcí Čestice a Volyně. Zásah hasičů trval přibližně 45 minut.

Územní odbor Tábor
Pondělí 16. ledna
4:46          Požár – Osádky pěti cisteren profesionálních a dobrovolných hasičů z Tábora zasahovaly v Měšické ulici v Táboře u požáru v areálu sběrného dvora. Hořelo uvnitř jedné z hal. Hasiči okamžitě začali s hasebními pracemi. Po lokalizaci požáru pak začali postupně vynášet ven papírové balíky, které na volném prostranství dohašovali. Po sedmé hodině ranní velitel zásahu nahlásil úplnou likvidaci požáru. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 100 000,-, hodnota uchráněného majetku je 200 000,-.
6:33          Únik nebezpečných látek – Po technické závadě vyteklo ve Veselí nad Lužnicí na Třídě Čs. armády z nákladního automobilu přibližně 40 litrů nafty. Profesionální hasiči ze stanice Soběslav skvrnu vyčistili sorbentem.
12:07        Technický zásah – Pro ZZS snesli táborští profesionálové v Okružní ulici v Sezimově Ústí pacienta do sanitky.

Zpracovala: por. Ing. Vendula Matějů

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje