Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje ze dne 16. ledna 2017

17.01.2017
Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje ze dne 16. ledna 2017

Územní odbor Hradec Králové
Jednotka profesionálních hasičů z centrální stanice Hradec Králové vyjela v 06:52 hodin na pomoc osobě, která upadla a nedokázala bez pomoci vstát v bytě v hradecké Jungmannově ulici. Hasiči pomohli muži vstát a usadili ho na pohovku. Následně se vrátili zpět na svou základnu.

K hlášenému požáru elektrickou požární signalizací vyjely včera ráno tři jednotky hasičů do supermarketu v ulici Bratří Štefanů v Hradci Králové. Dvě jednotky dobrovolných hasičů z hradeckých městských částí Svinary a Malšova Lhota byly odvolány ještě před výjezdem na místo události. Profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové dojeli na místo, provedli průzkum a nezjistili žádné známky požáru. Jednalo se o planý poplach a jednotka se vrátila zpět na svou základnu.

Královéhradečtí profesionální hasiči z centrální stanice vyjeli k vytažení uhynulé labutě z řeky u vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové. Pomocí háku přitáhli labuť ke břehu a hasič v jednorázovém obleku ji uložil do speciálního boxu. Uhynulý pták byl následně předán pracovnici Krajské veterinární správy pro Královéhradecký kraj.

Dvě jednotky profesionálních hasičů z Hradce Králové – stanice Pražská a HZS podniku Čepro Cerekvice vyjely ve 13:45 hodin k vyproštění autobusu, který sjel do příkopu u obce Hořiněves. Kvůli sněhovým závějím řidič nedokázal vyjet bez pomoci. V autobusu cestovala jedna žena, která bezpečně vystoupila a pronajímatel ji dopravil osobním vozidlem domů. Na vyproštění autobusu si pronajímatel autobusu zajistil specializovanou firmu. Nehoda se obešla bez zranění. (foto: stanice HK – Pražská)

Územní odbor Rychnov nad Kněžnou
Rychnovští profesionální hasiči vyjeli ve 14:20 hodin k odstranění sněhu ze střechy gymnázia v ulici Hrdinů odboje v Rychnově nad Kněžnou.

Místní jednotka dobrovolných hasičů vyjela v 15:42 hodin na žádost starosty obce Borohrádek k odstranění ledových převisů ze střechy budovy v ulici Náměstí.

Čtyři jednotky hasičů vyjely včera odpoledne k hlášenému požáru v areálu firmy na výrobu palubek, podlah a dalších produktů v Borohrádku. Událost byla na operační středisko hasičů ohlášena v 16:47 hodin. Na místo vyrazili profesionální hasiči z centrální stanice Rychnov nad Kněžnou a stanice Holice, dále dobrovolní hasiči z Borohrádku a Čermné nad Orlicí.
Po příjezdu první jednotky na místo určení bylo zjištěno, že došlo k požáru peletovací linky. Hasiči museli vyklidit linku a otevřít všechny servisní otvory, aby se dostali k ohnisku požáru. Pomocí dvou vodních proudů požár v 17:29 hodin lokalizovali. Oheň poškodil část stropu nad linkou a ohořel povrchový nátěr některých komponentů linky. Podle vyšetřovatele  byla hmotná škoda odhadnuta na jeden tisíc korun takže  uchráněné hodnoty činí pět milionů korun.Příčinou vzniku požáru byla technická závada, kdy došlo k přidření ložiska na drtiči. Při požáru nebyl nikdo zraněn. (foto: stanice Rychnov nad Kněžnou)

Územní odbor Náchod
Jednotka dobrovolných hasičů z Nového Města nad Metují zasahovala po deváté hodině dopoledne v ulici Komenského v Novém Městě nad Metují. Ze střechy místní základní školy odstraňovala rampouchy, které ohrožovaly chodce. Krátce před polednem novoměstští dobrovolní hasiči zasahovali v ulici Zelená v České Skalici, kde odstraňovali sněhové převisy ze střechy budovy.

Profesionální hasiči z Náchoda zasahovali během dne na několika místech v okrese, kde pomáhali vyprošťovat uvízlá nákladní, osobní vozidla i autobus. U obcí Stárkov a Horní Dřevíč vyprošťovali několik kamionů, které uvízly ve sněhových závějí. Pomáhali také autobusu, který zapadl do sněhu u Horního Dřevíče.

Jednotka profesionálních hasičů z Dobrušky vyjela v 10:23 hodin k dopravní nehodě dvou osobních vozidel u obce Bohuslavice. Střet se obešel bez zranění. Hasiči zasypali unikající provozní kapaliny a po zajištění vozidel se vrátili zpět na svou základnu.

Dobrovolní hasiči z Červeného Kostelce odstraňovali sníh a ledové převisy z budovy školy v ulici Bratří Čapků ve Lhotě za Červeným Kostelcem.

Náchodští profesionální hasiči byli v 18:31 hodin přivoláni k nouzovému otevření nastartovaného osobního vozidla v ulici Václavická v Náchodě. Kvůli technické závadě došlo k zamknutí dveří osobního automobilu Škoda Fabia. Hasiči pomocí speciálního nářadí otevřeli bez poškození dveře vozu.

Územní odbor Trutnov
Profesionální hasiči ze Dvora Králové nad Labem vyjeli v 02:39 hodin a 14:39 hodin k odstranění větví ze silnic u Dolního Dehtova a Nového Nemojova.

Dobrovolní hasiči z Pilníkova byli vysláni na odstranění sněhových převisů ze střechy místní hospody.

Trutnovští profesionální hasiči vyjeli ve 20:04 hodin k otevření dveří rodinného domu v ulici Žitná v Trutnově – Poříčí.

Jednotka profesionálních hasičů z Vrchlabí vyjela ve 21:36 hodin k uzavření tekoucí vody v ulici Husova ve Vrchlabí. Hasiči zavřeli puštěné kohoutky v jedné z firem a vrátili se zpět na základnu.

Územní odbor Jičín
Profesionální hasiči z Nové Paky vyjeli v 08:01 hodin k odstranění rampouchů ze střechy školní jídelny v Husitské ulici v Nové Pace.

Během dopoledne zasahovali hasiči z Nové Paky na silnici mezi Valdovem a Horním Lánovem. Větev ze stromu tam blokovala komunikaci.

Dvě jednotky profesionálních hasičů z Nové Paky a dobrovolných hasičů z Lázní Bělohrad byly v 15:11 hodin přivolány k úniku vody v rodinném domě v Horní Nové Vsi. V trvale nevyužívaném domě došlo zřejmě k výpadku plynového kotle a následnému zamrznutí vodovodního potrubí. To způsobilo jeho poškození v koupelně a únik vody. Hasiči nejprve uzavřeli kohout v koupelně a poté i hlavní uzávěr vody. Po zajištění místa se vrátili zpět na základny.

V 19:24 hodin byli hasiči z Nové Paky přivoláni k odstranění stromu z vozovky u obce Zlámaniny.

por. Bc. Martina Žahourková
HZS Královéhradeckého kraje