Praskání, hučení a občas i vylétávající jiskry, to jsou nejčastější příznaky, když hoří saze v komíně.
Topná sezona je v plném proudu, a tak je dobré si opět připomenout pár důležitých rad, aby nedošlo k požáru. V současné topné sezóně od 1. 10. 2022 do 10. 1. 2023 jsme zasahovali u 24 případů požárů sazí v komíně nebo požárů způsobených nevhodnou konstrukcí komína nebo nedodržením bezpečné vzdálenosti hořlavých předmětů od tělesa komína a 6 požárů, které měly příčinou souvislost s kamny nebo kotlem na tuhá paliva.
Každoročně dochází u těchto událostí i ke zraněním a milionovým škodám. Většinou je na vině nedbalost majitelů, kteří zanedbávají pravidelnou údržbu spalinových cest. Proto nezapomínejte na pravidelné čištění! Pokud jsme toho schopni, čištění můžeme provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem. Kouřovody a topidla udržujte v řádném technickém stavu.
Již evidujeme několik požárů s vysokou škodou.
Od špatné instalace komínového tělesa shořela například chata v Býšti, a to v poslední říjnový večer roku 2022. Škoda se vyšplhala na 500 tisíc korun.
Dne 16. října 2022 zasahovali hasiči v Luži u požáru rodinného domu. Škoda byla vyčíslena na 6 milionů korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 4 milionů korun. Příčinou vzniku požáru byla nepředpokládaná změna provozních parametrů na komínovém tělese.
Dále je důležité, abyste používali pouze topiva určená pro dané kotle, nezapalujte oheň pomocí vysoce hořlavých látek. I takový případ evidujeme v současné topné sezóně. Muž v Jamném nad Orlicí se snažil zatopit v kamnech pomocí benzínu, to se mu vymstilo a utrpěl popáleniny, a navíc se mu v kotelně vzňal všechen nepořádek u kamen. Tady byla škoda vyčíslena na 200 tisíc korun.
Netopte odpady a neumísťujte do blízkosti topidel žádné hořlavé látky. Vymstí se vám to. Své o tom ví majitelé obchodu v Litomyšli, kde měli nesprávně uložené hořlavé látky poblíž topidla V polovině listopadu roku 2022 došlo v obchodě k požáru. Škoda byla vyčíslena na 2,5 milionu korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 30.000.000 Kč.
Majitelé domu ve Vísce u Jevíčka si už palivové dříví rozhodně neumístí v blízkosti topidla. Jednou to udělali a v polovině prosince jim shořel rodinný dům s dílnou. Škoda byla předběžně vyčíslena na 4 miliony korun.
„Je důležitou povinností nechat provést také revizi spalinové cesty k tomu oprávněnou osobou, a to vždy před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty, změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv, před uvedením nové spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komínu a po případném komínovém požáru. To samé platí i před výměnou spotřebiče paliv s výjimkou výměny spotřebiče stejného druhu, typu, provedení a výkonu za podmínky, že způsobilost spalinové cesty je potvrzena zprávou o provedení čištění a kontrole spalinové cesty,“ říká kpt. Bc. Václav Dostál, vyšetřovatel příčin vzniku požárů u HZS Pardubického kraje.
V případě topidel na pevná paliva dávejte také pozor na žhavý popel. Ten nechte zcela vychladnout a pak uložte do nehořlavých nádob, které jsou neporušené, uzavíratelné a umístěte do bezpečné vzdálenosti od hořlavých látek. Vyvarujte se ukládání žhavého popela do plastových popelnic, ty se totiž mohou pak žárem zdeformovat, a hlavně se znovu rozhořet a způsobit požár třeba i celého domu.
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje