Jeden artefakt byl pravděpodobně propašován ze země pod hromadami těstovin
Italští detektivové našli ukradené starověké poklady na přední australské univerzitě, včetně artefaktu, který byl pravděpodobně propašován ze země pod hromadami těstovin, uvedla v pátek instituce.
Leták Australské národní univerzity zobrazující kurátorku muzea ANU Georgii Pike-Rowneyovou držící červený apulijský rybí talíř. Italští detektivové našli v ANU ukradený starověký poklad. Foto: AFP
Australská národní univerzita (ANU) v pátek uvedla, že spolupracuje se "specializovaným uměleckým týmem" italské vojenské policie Carabinieri, aby vrátila neocenitelné kusy.
Uloupená díla objevená v univerzitním klasickém muzeu zahrnovala 2 500 let starou amforu zobrazující řeckého šampióna Herakla bojujícího s mýtickým nemejským lvem.
Italská policie objevila starou polaroidovou fotografii vázy Heracles při vyšetřování nejmenovaného zloděje umění, což je vedlo k přesvědčení, že byla nelegálně vypleněna předtím, než byla poslána do Austrálie.
Univerzita v Canbeře uvedla, že vázu koupila v "dobré víře" na aukci Sotheby's v roce 1984 a je "hrdá", že spolupracuje s italskými vyšetřovateli, aby se vrátila do svého právoplatného domova.
Kurátorka muzea Georgia Pike-Rowney popsala vázu, která se datuje do roku 530 př.nl, jako "ohromující příklad" starověkého středomořského řemesla.
Ve spolupráci s muzeem Carabinieri také identifikovali ukradený červený rybí talíř z italského regionu Apulie, který byli schopni vystopovat k Davidu Hollandovi Swinglerovi, americkému obchodníkovi s uměním a dovozci potravin známému pro kulinářský modus operandi.
"Během cest do Itálie Swingler získával materiál přímo od Tombaroli - doslova 'vykradačů hrobek', kteří provádějí nelegální vykopávky," řekl Pike-Rowney.
Dodala, že Swingler "pak pašoval předměty do USA ukryté mezi svazky těstovin a dalších italských potravin".
Australská národní univerzita, která byla pobízena k provedení vlastního auditu, následně našla hlavu z římského mramoru, která patřila do samostatné sbírky vlastněné Vatikánem.
"Rozhovory o repatriaci starověkých artefaktů se v posledních letech staly prominentními, protože instituce po celém světě se potýkají s dědictvím historických sběratelských postupů," řekl Pike-Rowney.
"Jako australská národní univerzita musí být ANU v čele osvědčených postupů při řízení restitučních a repatriačních případů."
Italská vláda souhlasila s tím, že vázu a rybí talíř zapůjčí univerzitě, dokud nebudou vráceny v "budoucím termínu".
Zdroj foto: timesofmalta.com