Mezinárodní astronomická unie pořádá na ostrově La Palma sympozium

Žhavé aktuality/Ze světa

25.09.2023 | La Palma/ Kanárské ostrovy
Mezinárodní astronomická unie pořádá na ostrově La Palma sympozium
 
Toto sympozium, vysvětlují organizátoři, "je zamýšleno jako prostor, kde astronomové, průmysl a další zúčastněné strany mohou sdílet současný stav své práce týkající se velkých satelitních souhvězdí a jejich dopadu na astronomii a noční oblohu." Prostřednictvím prezentací a panelových diskusí dodává: "Doufáme, že prozkoumáme současný stav studií, pozorování a zmírňování." Kromě toho dodávají, že "účastníci budou moci sdílet své současné nebo budoucí linie výzkumu v této oblasti a diskutovat o zjištěných mezerách, které je třeba řešit."
 

Poznamenávají, že "oblast vesmíru blízko Země se mění. 65 let po vypuštění první umělé družice obíhají naši planetu tisíce satelitů. Tato aktivita vyústila v mnohem více kusů "vesmírného smetí" nebo "vesmírného smetí". Dodávají, že "prostor kolem naší planety je stále více obydlený, takže existuje riziko budoucích katastrof".

Nová éra ve využívání vesmíru

"Je to výsledek nové éry ve využívání vesmíru, která začala v roce 2019. Soukromé komerční vesmírné společnosti začaly vypouštět masivní shluky satelitů známé jako "velké konstelace". Ačkoli neexistuje přesná definice tohoto pojmu, často odkazuje na skupinu satelitů v rozmezí od stovek do desítek tisíc. Jsou navrženy, spuštěny a provozovány jako skupina se společným cílem, poskytovat širokopásmový přístup k internetu."

Od počátku "éry velkých konstelací" se počet funkčních satelitů zdvojnásobil na více než 5. Vesmírné společnosti veřejně oznámily plány na vypuštění až 000 400 satelitů do roku 000. Na oběžné dráze Země již může být více než milion kusů úlomků větších než 2030 centimetr. Nepřátelské události, jako je destruktivní testování protisatelitních zbraní, hrozí, že tato čísla zvýší."

Poukazují na to, že "velká souhvězdí mění vzhled noční oblohy. Satelity a trosky vysoko nad Zemí odrážejí sluneční světlo zpět na noční stranu planety, takže jsou viditelné jako pohyblivé body světla. Tyto viditelné objekty mohou změnit postupy prohlížení tradičních nočních vyhledávačů. Satelitní roje mohou zasahovat do kulturních a náboženských praktik některých lidí. A jsou nechtěným vniknutím pro příležitostné pozorovatele hvězd a pro všechny, kteří milují klid temných, tichých nocí."

V současné době vysvětlují: "Astronomické dalekohledy často zaznamenávají jasné světelné stopy na fotografiích. Astronomové mohou ztratit data, když stopy satelitů přerostou slabé kosmické signály, které shromažďují. Velká souhvězdí a úlomky mohou zvýšit jas noční oblohy, což ztěžuje pozorování slabých objektů."

Uvádějí, že "satelitní vysílání přetěžuje citlivé detektory radioteleskopů. Tyto efekty oslabují naši schopnost dělat nové astronomické objevy pomocí pozemních dalekohledů. Ani vesmírné teleskopy nejsou vůči tomuto problému imunní. Stopy satelitů jsou patrné na některých snímcích z Hubbleova kosmického dalekohledu."

"Životní cykly satelitů představují také další hrozby pro životní prostředí. Znečištění ze startů může přidávat látky do nižších vrstev atmosféry související se změnou klimatu. Návrat kosmické lodi může přidat alarmující množství určitých kovů do horních vrstev atmosféry. A existují potenciální dopady na volně žijící zvířata a ekologii v důsledku velkých souhvězdí. Například přidání mnoha jasných nových pohybujících se objektů na noční oblohu by mohlo zasahovat do stěhovavých druhů, které používají hvězdy k navigaci."

Průkopníci

Astronomové, říkají, "byli průkopníky studia účinků velkých souhvězdí, aby pochopili rizika pro noční oblohu. Jednali přímo s vesmírnými společnostmi, mezinárodními agenturami, jako je Organizace spojených národů, a různorodou komunitou zúčastněných stran. Tyto snahy vedly k určitým úpravám v konstrukci kosmických lodí, které vedly k mírnému snížení jasu satelitů. Současně se tempo startů stále zvyšuje. Rizika jak pro noční oblohu, tak pro blízkozemní prostor jsou velká, pokud tyto zdroje nejsou pečlivě řízeny. Existuje však jen málo národních nebo mezinárodních zákonů nebo předpisů, které stanovují významné limity na přijatelné množství škod, které mohou satelity způsobit na noční obloze."

Astronomové "obvykle nemají námitky proti satelitům nebo velkým konstelacím satelitů. Potenciální přínosy pro lidstvo jsou velké, ale stejně tak i související obavy. K řešení a řešení těchto problémů jsou zapotřebí kreativní řešení a technologické inovace."


Zdroj: eldiario.es