Počet obětí nyní činí 96 a pátrání po stovkách pohřešovaných pokračuje

Žhavé aktuality/Ze světa

14.08.2023 | Maui/ USA

Havajské úřady zaměřují své úsilí na pomoc obětem a pátrají po stovkách pohřešovaných lidí po požárech, které minulé úterý zpustošily ostrov Maui. Počet obětí nyní činí 96.

Byla to nejhorší přírodní katastrofa na ostrovech od tsunami v roce 1960, která zabila 61 lidí. To byl také nejsmrtelnější požár ve Spojených státech od roku 1918, kdy v Minnesotě a Wisconsinu zemřelo 453 lidí.

Pátrání po přeživších se psy  



 

Hasiči se snaží ochladit stále aktivní reflektory, zatímco psi hledají těla mezi ohořelými troskami. Nejhorší část zabral západ ostrova, kde se nachází historické hlavní město Lahaina. K sobotě byla zkontrolována pouze 3 % zasažené oblasti.

Šéf policejního oddělení Maui John Pelletier uznal, že neexistuje žádná oficiální hypotéza o celkovém počtu možných obětí.

Rodina a přátelé se mobilizovali na sociálních sítích, aby hledali možné přeživší, ale v mnoha oblastech není k dispozici elektřina ani mobilní pokrytí, uvádí Efe.

Od tohoto pondělí, a aby se urychlilo cestování na západní Maui, začne fungovat systém, který používá přístupové značky  pro různé kategorie cestujících na základě jejich priority při používání silnic.

Úředníci však varují, že je příliš brzy na návrat do některých oblastí, kde lidé mohou onemocnět výpary, toxickým odpadem a částicemi.

Kromě toho existují oblasti Lahaina a Upper Kula, kde voda z vodovodu nemůže být opilá a doporučuje se používat balenou vodu pro všechna použití.

Bylo zřízeno několik míst s pitnou vodou a potravinami a nouzové přístřešky zůstávají otevřené.

Výzkum týkající se nedostatku varování



 

Havajský guvernér Josh Green slíbil vyšetřování reakce na katastrofu a fungování systému nouzového oznámení kvůli obvinění, že na ostrově nezazněly poplašné sirény, hlásí agentura Reuters.

Svědci uvedli, že nedostali žádné varování, dokud plameny nebyly na nich. Mnozí se vrhli do moře, aby utekli.

"Brzy budeme vědět, jestli udělali dost, aby sirény fungovaly," řekl Green MSNBC.

Kromě toho, že sirény nefungovaly, navzdory skutečnosti, že jsou instalovány po celém ostrově právě proto, aby varovaly před přírodními katastrofami, výpadky elektřiny a nadostatek pokrytí zabraňují jiným formám výstrahy.

Náklady na přestavbu Lahainy se podle Federální agentury pro krizové řízení odhadují na 5,5 miliardy dolarů. Více než 2 200 staveb bylo poškozeno nebo zničeno a více než 850 hektarů shořelo.


Zdroj: RTVE