Jaro přišlo dříve, hasiči už nyní řeší požáry trav

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

05.04.2017
Jaro přišlo dříve, hasiči už nyní řeší požáry trav

Za poslední čtyři týdny museli jihočeští hasiči řešit již více než pět desítek požárů trav, hrabanek či porostů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku evidujeme těchto požárů více než dvojnásobek. 

Všechny tyto požáry nebyly pro hasiče nijak komplikované, nevznikly při nich zatím žádné výrazné škody.  Přesto nabádáme při jarním pálení ke zvýšené opatrnosti a připomínáme pravidla, kterých je třeba se při pálení držet.
Nejprve je nutné připomenout, že plošné vypalování porostů a suché trávy je zákonem zakázáno. Při spalování (pálení) pak hrozí zvýšené nebezpečí vzniku požáru. Shrabané porosty či odpad jsou často velmi suché a hrozí tak rychlé rozšíření požáru do okolí, na další objekty či plochu se suchou vegetací.

Doporučujeme proto dodržovat následující pravidla:

  • velikost hromad zeleného odpadu po úklidu (případně zbytků po těžbě) zvolte tak, aby shořely během doby, kdy je na místě přítomen dozor,

  • při náhlém zhoršení počasí - silném větru - pálení ihned přerušte a oheň uhaste,

  • místo pro pálení izolujte pruhem širokým nejméně 1 m, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na zeminu,

  • u požářiště mějte připravené jednoduché hasební prostředky, jako jsou například písek, zem, kbelík s vodou apod.,

  • místo pálení můžete opustit až po úplném uhašení a požářiště ještě pravidelně kontrolujte,

  • příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny,

  • spalovat klest či odpad lze pouze v bezpečné vzdálenosti od obytných nebo hospodářských objektů,

  • osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let, která je spalováním pověřena.

Vypalování zákon zakazuje, při spalování musí být dodržena opatření

  • podle § 17 odst. 3 písm. f) zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, nesmí fyzická osoba provádět vypalování porostů, jinak se dopustí přestupku podle § 78 odst. 1 písm. s) citovaného zákona.

    • Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 25 000,- Kč.

  • Podle § 5 odst. 2 citovaného zákona právnické a podnikající fyzické osoby nesmí vypalovat porosty.  Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Spalování hořlavých látek na volném prostranství včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit územně příslušnému HZS kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat.

    • Při porušení této povinnosti se dopustí právnická nebo podnikající fyzická osoba správního deliktu podle § 76 odst. 2 písm. n) citovaného zákona. Za tento správní delikt jim může nýt uložena pokuta až do výše 500 000,- Kč.

Jak nahlásit pálení?

Pro podnikající fyzické a právnické osoby platí povinnost ohlašovat pálení na Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Zákonná povinnost se nevztahuje na fyzické osoby, které pálí na svém soukromém pozemku. Pokud ale fyzická osoba plánuje pálit odpad, doporučujeme jej na operační středisko také nahlásit.

Nejjednodušším způsobem nahlášení je prostřednictvím internetového formuláře na webových stránkách Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje www.hzsjck.cz (formulář na pálení je jedním z bannerů na pravé straně). Případně lze pálení nahlásit telefonicky na číslech 950 230 801 – 804.


 


 

Vendula Matějů

Tisková mluvčí

HZS Jihočeský kraj