Likvidaci požáru domu v obci Ovesné v Jihočeském kraji komplikoval silný mráz

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

20.12.2017
 Likvidaci požáru domu v obci Ovesné v Jihočeském kraji  komplikoval silný mráz

Celkem sedm jednotek bylo 19. prosince 201ý dopoledne vysláno do Chrobol, části obce Ovesné na Prachaticku u požáru domu. Ślo o rozsáhlý požár střechy, který hasiči dohašovali do večerních hodin. 

sssw.jpg
Požár byl na operační středisko hasičů ohlášen 10:14 hodin. Do Ovesné vyjely osádky cisteren a výškové techniky profesionálních hasičů ze stanice Prachatice, operační důstojníci svolali jako posilové jednotky dobrovolné hasiče obcí Vlachovo Březí, Chroboly, Lhenice, Brloh a Chvalšiny. Vzhledem k rozsahu požáru a počtu vyslaných jednotek byl hned krátce půl jedenácté dopolední vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

aa.jpg
Hasiči po příjezdu okamžitě zahájili průzkum a hasební práce. Požár ničil střechu domu. Rychlé nasazení hasebních prostředků znamenalo rychlou lokalizaci požáru. Zasahující jednotky jej dostaly pod kontrolu již v 11 hodin, velitel zásahu nahlásil, že požár se již nešíří a že na požářišti je dostatek jednotek, které budou pokračovat v dohašování. Chvalšinskou dobrovolnou jednotku a část jednotky z Vlachova Březí odeslal zpět na jejich základny.

ss.jpg
Dohašovací práce, znamenaly kompletní rozebrání celé střechy tak, aby se mohla vyloučit všechna možná, a to i skrytá ohniska požáru, zabraly zasahujícím hasičům několik hodin. Do Ovesné byl jako další posilová jednotka vyslán technický kontejner ze stanice České Budějovice, jež byl vybaven právě pro takové zásahy, kterým rozebírání střešní konstrukce je.

aaa.jpg
Vzhledem k náročnosti zásahu, dlouhému trvání a především podmínkám, ve kterých hasiči pracovali, vyžádal si řídící důstojník HZS Jihočeského kraje do Ovesné velitelský kontejner z českobudějovické stanice. Velitelský kontejner hasiči využii jako zázemí, kde se mohli ve svých přestávkách ohřát či si tam uvařili horký čaj.

ViewImage-aspx.jpg
Vyšetřovatel HZS zatím velmi předběžně určil, že by výše vzniklé škody neměla překročit milión korun. Výše způsobené škody, stejně tak jako příčina vzniku požáru, bude upřesněna, až po úplném uhašení.

Zásah hasičů komplikoval silný mráz. Komplikací bylo především to, že hasební voda neodtékala, ale zamrzala jak na hašeném objektu, tak na požární technice a přístupových cestách. Hasiči se na požářišti museli pohybovat velmi opatrně, protože chodili prakticky jen po ledě. Jejich zásahové obleky okamžitě pokrývala silná vrstva ledové tříště. Velkým rizikem, se kterým hasiči u požáru museli také pracovat, bylo, že při hašení v silném mraze mohlo zamrzat čerpadla či hadicové vedení.

 

Zdroj:

Vendula Matějů, tisková mluvčí - HZS Jihočeský kraj

Foto: HZS Jihočeský kraj

 

FOTOGALERIE