Hasiči i v době koronavirové musí zajišťovat nepřetržitou službu. Musíme být stále připraveni vám pomoci ve dne i v noci. Hasiči pracují v době nouzového stavu v opravdu nestandardním režimu a v minimálních početních stavech. Když jsou hasiči ve službě snaží se i v této době dodržovat pracovní režim.
Na stanici je nepřetržitý výkon služby ve třech směnách v minimálním legislativou stanoveném početním stavu. Směna například na centrální stanici v Pardubicích je rozdělena na 3 skupiny, které se v organizačním řízení*) vůbec nepotkají. „Máme směnu rozdělenou podle aut. Každá skupina má své přidělené zásahové vozidlo a má přidělenou jednu denní místnost i místnost pro spaní. Momentálně se musíme školit po skupinách, rozvržena musí být i hygiena a na stanici se pohybujeme v rouškách,“ přibližuje obtížnost organizace na stanici ppor. Bc. Petr Dvořák, velitel čety na stanici Pardubice.
„Výkon služby je ve třech směnách v minimálním početním stavu 8 hasičů. V rámci směny jsou organizována 2 výjezdová družstva. Střídání směn A, B a C je bezkontaktní. Denní rozvrh práce na požární stanici včetně školení a výcviku je organizačně řešen tak, abychom zajistili i bezkontaktnost mezi výjezdovými družstvy v rámci jedné směny. Obě výjezdová družstva spolu spolupracují pouze při případném společném zásahu u mimořádné události. Ihned po návratu z místa zásahu zpět na požární stanici pracují samostatně,“ přibližuje přijatá opatření na požární stanici v Chrudimi mjr. Mgr. Petr Drápalík, velitel stanice. Zvýšené nároky jsou také na dezinfekci věcných prostředků a dodržování hygieny na stanici, protože jezdíme k událostem s možným výskytem COVID 19, jako je otevření bytu nebo transport pacienta.
Na stanicích v souvislosti s koronavirem jsou kladeny zvýšené nároky nejen na velitele čet a družstev, kteří mají za jejich zajištění primární odpovědnost. Odpovědný přístup k jejich plnění je požadován od všech profesionálních hasičů požárních stanic v Pardubickém kraji.
Nevzdáváme to a dodržujeme pravidla a nařízení. Dodržujte je také.
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj HZS Pardubického kraje
*) Organizační řízení je vše až do vyhlášení poplachu, poté začíná tzv. operační řízení až do návratu na základnu. Organizační řízení je tedy výcvik, školení, fyzická příprava. Součástí operačního řízení je také zásah, ten začíná výjezdem a končí předáním místa zásahu.