Přibližně pět desítek hasičů, záchranářů, policistů, pracovníků divadla či městského úřadu se 23.května 2018 v odpoledních hodinách zapojilo do taktického cvičení složek IZS – „Divadlo 2018“.
Více než šest set dětí sleduje se svými učitelkami divadelní představení. Baví se a vůbec netuší, že pod jejich sedačkami v suterénu divadla začíná hořet…Dramatický scénář byl naplánován na taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému, které dnes prověřovalo, jak zvládnou komplikovaný a vysoce specifický zásah.
Námětem cvičení byl simulovaný požár elektrorozvodů v truhlárně určené k opravě kulis. Zplodiny hoření pronikly do vzduchotechniky, kterou se rozšířily až do hlediště, kde v tu dobu sledovalo představení přibližně 650 žáků.
Cvičení předpokládalo rychlé šíření požáru, silné zakouření budovy, a tudíž zkomplikování samoevakuace. Všichni diváci a herci byli zaměstnanci divadla z ohroženého prostoru evakuováni únikovými cestami do divadelního parku. Při hromadné evakuaci přibližně 660 dětí a 9 zaměstnanců divadla se v důsledku pádů zranilo pět žáků, kteří byli ošetřováni zdravotníky ZZS.
Při pokusu o lokalizaci požáru přenosnými hasicími přístroji se v zakouřeném a hlavně dispozičně velmi složitém prostoru ztratili dva členové preventivní požární hlídky. Oba ztratili orientaci a zůstali uvězněni na chodbě v prvním patře. Další tři hosté nemohli kvůli šířícímu se kouři opustit divadelní kavárnu a jediné místo, kde mohli dýchat, bylo otevřené okno kavárny ve druhém patře.
Úkolem hasičů a dalších zasahujících složek byla v první řadě záchrana osob s následným tříděním zraněných, ošetřením a transportem, likvidace požáru a zajištění základních potřeb pro evakuované.
„Intoxikovaní“ členové preventivní hlídky byli hasiči vyhledáni a evakuováni za využití dýchací techniky. Tři osoby z kavárny hasiči evakuovali z vnějšku budovy automobilovým žebříkem.
Poté, co byli všichni zachráněni, procvičili hasiči společně s pracovníky městského úřadu zajištění přechodného pobytu pro 100 evakuovaných žáků, kteří po dobu přibližně dvou hodin čekali na zajištění náhradní autobusové přepravy.
Velitel zásahu pro lepší koordinaci všech zasahujících a efektivní řízení zásahu vytvořil štáb velitele zásahu, ve kterém spolupracoval s členy pro nasazení sil a prostředků, pro týlové zabezpečení a pro spojení a komunikaci.
Bezprostředně po cvičení nám dojmy sdělil ředitel táborských profesionálních hasičů plk. Ing. Petr Hojsák:
„Cílem každého cvičení složek IZS je především nácvik spolupráce mezi základními složkami IZS, tzn. hasiči, Policií ČR a ZZS. Divadlo ON Nedbala v Táboře patří svojí kapacitou diváků v hledišti k největším divadlům v Jihočeském kraji a také v celé ČR. Z tohoto důvodu byla vybrána právě tato budova pro nácvik složek IZS.
V případě jakékoliv mimořádné události většího rozsahu by v takovémto kulturním zařízení bylo složité vedení zásahu, zejména na zajištění evakuace osob a zároveň vedení požárního zásahu. Specifické je také umístění tohoto divadla, které se nachází na okraji historické části města a tím je složitější příjezd pro jednotky PO a na zajištění zásobování požární vodou.
Dále jsme si chtěli nacvičit spolupráci s městem Tábor a případně dalšími organizacemi v případě nutnosti zajistit humanitární pomoc pro takové množství diváků. I tato pomoc dnes patří do činností hasičů“.
Zdroj:
Vendula Matějů, tisková mluvčí - HZS Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj