V sobotu 18. června se v prostorách před kladenskou hasičskou stanicí uskutečnil den otevřených dveří doplněný bohatým doprovodným programem, který byl oslavou významného jubilea kladenských profesionálních hasičů.
Počátkem roku 1952 vznikl placený sbor požárníků z povolání. Ti měli postavení zaměstnanců města. Pro výkon služby byly z počátku k dispozici pouze dvě místnosti v části budovy v Kalininově ulici. Ve zbytku domu byly v té době byty a v přízemí dětská zdravotní ordinace. Ta byla však poměrně záhy, v roce 1955, uvolněna pro potřeby požárníků. Vznikly zde šatna, ložnice, denní místnost a sociální zařízení. Počet požárníků v prvním roce dosáhl 19 osob, v roce 1955 už jejich počet dosáhl 30 osob, a to včetně 4 žen. První roky existence útvaru byly náročné z hlediska vybavení technikou. Šlo zejména o techniku z předválečného období či druhé světové války, v té době byla v khaki barvě. Za zajímavou zmínku stojí také to, že v Kladně až do roku 1966 nebyl k dispozici automobilový žebřík, ačkoli koncem 50. let minulého století už stálo šest rozdělovských věžáků.
V současné době je kladenská profesionální stanice vybavena nejmodernější technikou, která je už v barvě, jakou známe – výrazné červené. Stanice je vybavena vozidly pro každý typ zásahu, včetně těch náročných a specifických. Početní stavy se také zvýšily a ustálily. Nyní na stanici v Kladně slouží na výjezdu příslušníci ve třech směnách po 21 lidech.
V sobotu si tak dnem otevřených dveří kladenští hasiči připomněli své významné výročí. Od desíti hodin byl pro návštěvníky připraven bohatý program. Lidé z řad široké veřejnosti se mohli podívat do prostoru výjezdových garáží na techniku, kterou hasiči denně používají při své činnosti. Jedni návštěvníci dokonce napekli pro hasiče spoustu sladkostí.
Velký ohlas měly obě praktické ukázky činnosti kladenských hasičů – vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla a záchrana osoby z výšky, kterou předvedlo lezecké družstvo. I to slaví letos výročí – 30 let své existence. Součástí oslav tohoto jubilea bylo předání medailí leteckým záchranářům. Ti jsou o deset let „mladší“ oproti lezeckému družstvu. Dvě desítky let trvání této činnosti si však také zaslouží připomenout. Medailí bylo oceněno 27 současných i bývalých příslušníků, většina z nich si přišla převzít ocenění osobně. Nechyběl ani zakladatel a mentor této skupiny, který stál před dvaceti lety u jejich zrodu a středočeské záchranáře vedl – Václav Richter.
Zdroj: por. Ing. Tereza Sýkora Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje