U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu ocenil generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem medailemi a plaketami 95 osobností uvnitř i vně bezpečnostního sboru. Ceremoniál se uskutečnil ve středu 25. října 2017 dopoledne v prostorách zámku Zbiroh.
Kromě příslušníků a zaměstnanců sboru si ocenění převzali i zástupci jiných složek integrovaného záchranného systému, státní správy, samosprávy a dalších organizací, které spolupracují s Hasičským záchranným sborem ČR.
Z Plzeňského kraje obdrželi ocenění tři výrazné osobnosti
Medaili „Za zásluhy o bezpečnost“ si převzal plk. Ing. Martin Toman,
náměstek krajského ředitele Plzeňského kraje.
Medaile se uděluje za dlouhodobé obětavé pracovní úsilí i osobní iniciativu a za zásluhy o rozvoj požární bezpečnosti, integrovaného záchranného systému a ochrany obyvatelstva.
Plk. Ing. Martin Toman nastoupil k HZS města Plzně v únoru 1998 jako zaměstnanec požární prevence. Po vzniku HZS Plzeňského kraje byl zařazen jako metodik stavební prvence krajského ředitelství, v letech 2007 – 2008 sloužil na oddělení organizace a metodiky prevence na Generálním ředitelství HZS ČR a od března 2008 je náměstkem ředitele HZS Plzeňského kraje pro úsek prevence a civilní nouzové připravenosti.
Problematikou požární prevence se soustavně zabývá po dobu bezmála dvaceti let, nejprve v řadových, později i v řídících funkcích. Vrcholovou řídící pozici náměstka krajského ředitele zastává bezmála deset let. Dlouhodobě vytváří podmínky pro úspěšné zajištění činností HZS na úseku požární prevence a civilní nouzové připravenosti.
„Čestnou medaili“ si převzal MUDr. Michal Mareček,
bývalý ředitel Letecké záchranné služby Armády ČR.
Čestná medaile se uděluje za významnou a dlouhodobou spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR.
MUDr. Michal Mareček je nestorem mezi lékaři letecké záchranné služby. Po dobu bezmála čtyřiceti let se věnuje urgentní medicíně. V Plzeňském kraji patří mezi zakladatele systému letecké záchranné služby a této problematice se systematicky věnuje již od roku 1991.
V uplynulých letech působil jako náčelník Centra letecké záchranné služby v Líních a rovněž jako ředitel Letecké záchranné služby Armády ČR. V říjnu 2016 ukončil svoji kariéru vojáka z povolání, s leteckou záchrannou službou nadále spolupracuje jako civilista.
V průběhu celé své profesní kariéry úzce spolupracuje s Hasičským záchranným sborem Plzeňského kraje a jeho činnost je v tomto směru zcela nezastupitelná.
Služební medaili „Za věrnost 1. stupně“ si převzal nprap. Oldřich Balíček,
velitel družstva PS Horažďovice.
Služební medaile „Za věrnost 1. stupně“ se uděluje za příkladné plnění služebních povinností ve spojení s dobou trvání služebního poměru v délce 30 let.
Nprap. Oldřich Balíček nastoupil k hasičům do Horažďovic v listopadu 1985. S horažďovickou požární stanicí je spjat celý jeho dosavadní profesní život, postupně prošel funkcemi hasiče, hasiče-strojníka a dnes je schopným a oblíbeným velitelem družstva. Svoje zkušenosti předává novým příslušníkům našeho sboru a vychovává tak naši hasičskou budoucnost. Po celou dobu svého více než třicetiletého služebního působení u sboru dosahuje ve velmi dobrých výsledků a přispívá k dobrému jménu hasičů.
Ve volném čase se věnuje práci ve Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska, v minulosti zastával funkci velitele okrsku, byl členem odborné rady velitelů a až do nedávné doby působil jako člen výkonného výboru při okresním sdružení hasičů ČMS.
Zdroj:
Mgr. Pavla Jakoubková, tisková mluvčí – HZS Plzeňského kraje
Foto: HZS Plzeňského kraje