Zaplavený areál požární stanice, výbuch plynu v rodinném domě v Šumperku, katastrofické povodně na Moravě a v Praze i hořící divadlo. To je jen stručný výčet zásahů, které se Zdeňku Piklovi vryly hluboce do paměti.
Během své dlouholeté služby u Hasičského záchranného sboru na šumperské stanici pracoval jako strojník ve výjezdové jednotce, poté i na tehdejším okresním operačním středisku. Služba ve výjezdu mu však chyběla, a tak se po pěti letech rozhodl vrátit. Celkově už slouží ve sboru obdivuhodných 40 let. Jménem HZS Olomouckého kraje mu poděkoval za dlouholetou věrnou službu také ředitel sboru Karel Kolářík. Zároveň zkušenému hasiči popřál do dalších profesních let mnoho zdraví.
K hasičům nastoupil Zdeněk Pikl po vojně v roce 1979. Během čtyřicetileté služby zažil stovky různých zásahů na rozsáhlém území. Dříve totiž působnost šumperských hasičů sahala až k hranicím s Polskem. „Jezdili jsme k zásahům až do oblastí kolem Javorníka, což je ze stanice v Šumperku přes pětaosmdesát kilometrů. Tehdy jsme řešili hlavně požáry rodinných domů, lesů, obilí. V současné době převažují technické zásahy,“ podotýká zkušený hasič s tím, že řešení některých mimořádných událostí bylo jednoduché a rychlé. „Ovšem zažil jsem samozřejmě mnoho složitých a fyzicky náročných zásahů. A nevyhnul jsem se ani těm, které byly obtížné hlavně po psychické stránce.
Například záchranné práce po povodních na Moravě v roce 1997 nebo v roce 2002 v Praze, ty si pamatuji dodnes. Na požár divadla v Šumperku také jen tak nezapomenu, stejně jako na lokální povodně v roce 84, kdy byla zaplavená naše stanice a ještě jsme kvůli povodni zasahovali u požáru rodinného domu, kde vybouchl plyn,“ vysvětluje Zdeněk.
Během své profesní kariéry se dlouho věnoval požárnímu sportu. A byl úspěšný. „Přes deset let jsem byl členem šumperského soutěžního družstva. Naším největším úspěchem bylo vítězství v krajském kole v roce 1987 a postup na mistrovství ČSR v Praze. Na to období rád vzpomínám,“ popisuje Zdeněk svou hasičskou sportovní kariéru.
Zdeněk je také členem odborového svazu hasičů, jednu chvíli působil i jako předseda. „Rád jsem se zapojil do pořádání různých akcí a událostí, zejména pro děti. Pravidelně jsme dětem připravovali Mikuláše nebo třeba dětský den,“ dodává Zdeněk, který za své zásluhy u sboru obdržel v roce 2011 v Praze medaili Za věrnost I. stupně.
Životní poslání: HASIČ
Seriál příběhů našich hasičů, kteří svému povolání zasvětili celý svůj profesní život, věnovali mu svůj volný čas a v mnohých případech se jim jejich zaměstnání stalo koníčkem. Proč se před léty rozhodli sloužit lidem a pomáhat jim, jak se vyvíjela jejich kariéra, jaké zásahy ovlivnily jejich život a na jaké události nezapomenou? To vše se od nich dozvíte na našich webových stránkách a sociálních sítích. Chtěli bychom jim takto poděkovat za dlouhá léta, která věnovali sboru, své práci a službě lidem.
por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz
Zdroj: HZS Olomouckého kraje