15. února 1935 hořely sklady hořlavin Thurm a Beschke v pražských Vysočanech

Hasiči/Historie

21.02.2019 | archiv
15. února 1935 hořely sklady hořlavin Thurm a Beschke v pražských Vysočanech
historie3.jpg
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. O pravdivosti přísloví se důkladně přesvědčili zaměstnanci fy Thurm a Beschke v Praze Vysočanech 15. února 1935.

ViewImage-(2).jpg
 
Je krátce před polednem. Najednou se rozezněly sirény, zvuk nevěštil nic dobrého. Ze skladiště hořlavin v zadní části továrního traktu se vyvalil hustý kouř a vyšlehly plameny. Začala hořet továrna na laky.

ViewImage-(3).jpg

V tu chvíli už drnčely telefony na pražské ústřední hasičské stanici a na policejních služebnách v okolí Harfy, kde se ohnivé divadlo odehrálo. Jedním z volajících byl i tehdejší ředitel Velké operety Hugo Kraus. Malá poznámka, divadlo Velká opereta se později přejmenovalo na Divadlo Jiřího Wolkera, nyní Divadlo v Dlouhé třídě. Tak je jasné, kde divadlo je. Avšak zpět do továrny.

ViewImage-(5).jpg

Že to nebude snadné sousto, dokazovalo několik údajů. Ten den bylo stočeno na tři sta barelů s acetonem a jinými hořlavinami. Ve skladu se nacházely barely s oleji, benzinem, našla by se tu i slušná zásoba vysoce hořlavých pryskyřic.

ViewImage-(1).jpg

Vše, co bylo připraveno k výrobnímu zpracování, se ocitlo náhle v plamenech. Během několika málo minut od vzniku požáru už začaly barely vybuchovat. Sudy létaly vzduchem na značnou vzdálenost. To už ale byla na cestě hasičská pohotovost v čele s požárním radou Wagnerem a velitelem Veseckým. Prvním úkolem hasičů bylo zamezit rozšíření plamenů na hlavní výrobní trakt. Zaměstnance se podařilo včas dostat do bezpečí za cenu ztráty osobního majetku. Kdo by však v tuto chvíli myslil na svůj zimník?

ViewImage-(4).jpg

Požární útok byl veden právě od zadní části hořícího skladu a skutečně se podařilo omezit oheň pouze na hořící skladiště. Dál se plameny nedostaly. Žár ovšem byl natolik velký, že se museli hasiči chránit pytli namočenými ve studené vodě.

ViewImage-(9).jpg

Razantní útok osmi proudy nakonec slavil úspěch, i když vítr hrozil rozšíření požáru. Pražští hasiči si vedli nadmíru srdnatě a požár omezili opravdu jen na skladiště. Oheň si vybral i daň na životech, uhořeli dva psi. Kromě poničeného skladu shořelo i osobní auto a několik manipulačních vozíků. Aby mohly nerušeně přijíždět posily, tramvajová linka č.5 končila na Harfě, dál se pro tu dobu nejezdilo.

Ještě před hasiči se k ohni dostavili zvědavci z širokého okolí. Ona to byla docela slušná pastva pro oči. Kouř, plameny, občas nějaký ten výbuch, konvoje hasičské techniky. Kdyby nešlo o holé životy, mohlo to být obstojné zpestření polední nudy. Na pořádek dohlížela vysočanská policejní pohotovost, vedená policejním radou Güntterem. Pražským profíkům přijely na pomoc dobrovolné hasičské sbory z Proseka, Vysočan, Hostivaře, Hloubětína. Kde jsou dnes tyto sbory? Také se dostavily tovární sbory z ČKD a továrny OSA.
Ke ztrátám na lidských životech nedošlo, zranil se pouze cvičitel Jiránek a dva místní tovární dělníci. Škoda dosáhla milionové výše, byla však zcela kryta pojištěním. Je zajímavé, že i při tak velkém požáru provoz továrny příliš neutrpěl. Po několika hodinách sbalili hasiči svá náčiní a tiše se odporoučeli. A místní mohli probírat nevšední zážitek.
npor.Milan Krchov
 
Zdroj:
Tiskový odbor HZS Praha,
Foto. HZS Praha
 
1