Postup pečení:
Husu do pekáče vložíme prsíčky dolů,
Podlijeme horkou vodou přikryjeme a dáme do trouby rozpálené na 200°C.
Po půlhodině husu otočíme, teplotu snížíme na 180°C a pečeme dalších 30 minut (průběžně podléváme, poléváme, propichujeme tukové polštářky a vypečené sádlo odebíráme).
Pak husu naporcujeme, dáme zpět do pekáče a další půlhodinu pečeme přikryté. Pekáč odkryjeme a za občasného podlévání a polévání tvoříme křupavou zlatou kůrčičku. Zelí doporučuji červené i bíle.
Při pečení je dobré dávat POZOR na vznícení , aby nebyla práce :-)
K Svatomartinské huse patří nejen zelí a knedlík, ale i sklenka Svatomartinského vína.
Co je to Svatomartinské víno
Vína, která se prodávají pod společným označením Svatomartinské (logo svatého Martina na bílém koni) na etiketě, musí splňovat požadovaná kritéria.
Kvalitu a senzorické vlastnosti (barvu, aroma, chuť) musí každoročně schválit odborná komise. Až po tomto úspěšném hodnocení mohou vinaři dodávat na trh svá vína pod známkou Svatomartinské. Láhve musí být také označeny společnými záklopkami či šroubovými uzávěry se značkou "Svatomartinské".
Pod značkou SVATOMARTINSKÉ lze vyrábět pouze vína raných odrůd:
-
Bílé víno: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský
-
Červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
-
Růžové víno, klaret: Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké
Abyste si však mohli vychutnat přirozenou svěžest mladého vína, měli byste jej spotřebovat nejpozději do jara, poté víno může ztratit svoji výjimečnou chuť i svěžest.
Zdroj:www.wineofczechrepublic.cz/nase-vina/svatomartinske/o-svatomartinskem/5050-co-je-to-svatomartinske-vino.html
Pochutnali jste si? Napište nám jak vy pečete Svatomartinskou husu a které víno k ní pijete. Sdílejte recept na facebooku