V sobotu 25. září 2021 se po covidové pauze opět na Pastvinách (Šlechtův palouk) konalo Mistrovství HZS ČR záchranných týmů složek integrovaného záchranného systému – záchrana na vodě. Pořadatelem byly GŘ HZS ČR, HZS Pardubického kraje, Sportovní klub HZS Ústí nad Orlicí, Vodní záchranná služba ČČK Pastviny, pobočný spolek.
Soutěže se účastnily pětičlenné týmy záchranářů – velitel a čtyři záchranáři. Celkem bylo přihlášeno devět týmů.
Soutěžilo se v první pomoci a záchraně osob z vody a břehů. Osoby bylo nutno vyhledat v terénu, provést základní ošetření a transport pomocí motorového člunu. Soutěžící museli zvládnout techniku jízdy s motorovým člunem nebo záchranným plavidlem a předat zkušenosti mezi jednotlivými skupinami v záchranářské činnosti atd.
Závodnicí museli zvládnout jednotlivé disciplíny:
projet na vodní hladině člunem slalom, který byl sestaven ze čtyř bójek v řadě za sebou. Po projetí slalomu museli soutěžící zajet nejprve popředu a pak pozadu s člunem do kotviště. Na dalším stanovišti museli záchranáři zachránit postiženou osobu z břehu pomocí házecího pytlíku. Další stanoviště bylo zaměřeno na záchranu osoby z vody s podezřením na poranění páteře. (V reálném životě se jedná o jeden z nejčastějších úrazů při skákání do neznámé vody). Záchrana a naložení postiženého do člunu muselo být provedeno šetrně a s maximální ohleduplností, a také s pomůckami na fixaci páteře, které muselo mít každé družstvo ve výbavě. Na dalším stanovišti soutěžící předvedli ovládání záchranného plavidla (raftu).
Každý tým musel také provést kardiopulmonální resuscitaci s pomocí AED (kardiopulmonální resuscitace je metoda, jejíž pomocí oddalujeme klinickou smrt a zamezujeme nevratným poškozením životně důležitých orgánů. Do kardiopulmonální resuscitace řadíme nepřímou srdeční masáž a plicní ventilaci). Všichni řešili stejnou situaci: postižený byl v bezvědomí, nedýchal, nekrvácel, bez úrazu a po tonutí. Na dalším stanovišti bylo simulováno ošetření postiženého a následný transport ke stanovišti zdravotnické záchranné služby. Během závodu se jednotlivým týmům měřil čas, sledována byla odbornost zásahu a za nesplnění úkolů se udělovaly trestné body. První místo, tedy zlatou medaili si domů odváží tým HZS Chrudim, stříbrnou medailí získalo HZS Přerov a třetí místo patří družstvu HZS Žamberk.
Všem skvělým záchranářům gratulujeme.
Poděkování také patří našim sponzorům a partnerům: MI Estate, s.r.o., AVX Czech Republic, s.r.o., Pekařství a curkářství Sázava, GŘ HZS ČR a město Žamberk.
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje