Krásné druhé místo získal pětičlenný tým profesionálních hasičů ze stanice Hasičského záchranného sboru (HZS) MS kraje Ostrava-Fifejdy na Mistrovství ČR záchranných týmů složek integrovaného záchranného systému – záchrana na vodě. Šampionát se konal o víkendu 7.-8.9.2018 tradičně na přehradní nádrži Pastviny v podhůří Orlických hor (Pardubický kraj).
Prvenství z loňského roku obhájilo družstvo HZS Cheb, a odvezlo si tak zlatý pohár, třetí místo patří družstvu HZS Žamberk. Stříbrný ostravský tým měl složení: Tomáš Čáp, Daniel Vyvlečka, Jiří Friedel, Václav Tyleček a Tomáš Kudla.
Mistrovství ČR záchranných týmů se účastnilo 12 družstev: HZS Cheb, HZS Ostrava-Fifejdy, HZS Přerov, HZS Chrudim a Svitavy, dva týmy z Polska (KM PSP w Jelenie Górze, PSP Opole), Policie ČR Žamberk, Policie ČR SPJ Frýdek-Místek, VZS Náchod a domácí družstva z HZS Ústí nad Orlicí a Žamberku.
Soutěž na Pastvinách nese podobnou strukturu jako dlouholetá soutěž ve vodním záchranářství složek IZS na Slezské Hartě. Mezi hlavní prvky tak patřila záchrana z vody, záchrana ze břehu, první pomoc, resuscitace a také ovládání a manévrování se záchranným plavidlem.
Každý tým měl za úkol nejprve projet na vodní hladině člunem slalom, který byl sestaven ze čtyř bójek v řadě za sebou. Po projetí slalomu musel člun zacouvat do kotviště. Na druhém stanovišti byla záchrana postižené osoby z břehu.
Třetí stanoviště bylo opět zaměřeno na záchranu osoby, tentokrát z vody. Osoba měla poraněnou páteř. Záchrana a naložení postiženého do člunu musela být provedena šetrně a s maximální ohleduplností. A s pomůckami na fixaci páteře, které muselo mít každé družstvo ve výbavě.
Na čtvrtém stanovišti museli soutěžící předvést ovládání záchranného plavidla (raftu). Každý tým musel také provést kardiopulmonální resuscitaci (metoda, jejíž pomocí oddalujeme klinickou smrt a zamezujeme nevratným poškozením životně důležitých orgánů).
Do kardiopulmonální resuscitace řadíme nepřímou srdeční masáž a plicní ventilaci). Všechny týmy řešily stejnou situaci: postižený byl v bezvědomí, nedýchal, neměl srdeční akci, nekrvácel, bez úrazu a po tonutí. Na posledním stanovišti bylo simulováno ošetření postiženého a následný transport ke stanovišti zdravotnické záchranné služby. Poranění vypadala jako skutečná a vytvářel je maskér z ČČK z Ústí nad Orlicí.
Během závodu se jednotlivým týmům měřil čas, sledována byla odbornost zásahu a za nesplnění úkolů se udělovaly trestné body
Zdroj:
Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje
FOTOGALERIE