Na několika místech Moravskoslezského kraje zkoušeli už ve čtvrtek 12.9.2019 odpoledne a večer profesionální hasiči průjezdnost ulicemi i sídlišti a také dostupnost nástupních ploch pro požární techniku u bytových domů. Akce se koná do soboty 14.9. v rámci pátečního Dne požární bezpečnosti (DPB).
Potvrdili si, někdy ve spolupráci s místními strážníky, že i přes časté žádosti a varování občanů je průjezdnost hustě zastavěnými částmi měst velmi špatná, že by se hasiči při reálném výjezdu nedostali až na místo požáru, nehody či jiné nebezpečné události, nebo jen s velkými obtížemi. Řidiči nevhodně zaparkovaných vozidel dostali za stěrač barevný leták.
Například omezená průjezdnost ulic byla zaznamenána na dvou opavských sídlištích. Osobní automobily byly zaparkovány na všech sídlištích i na nástupních plochách, proto by hasiči mj.nemohli ustavit výškovou techniku – tedy automobilový žebřík či automobilovou plošinu. Nástupní plochy pro požární techniku kontrolovali také hasiči ve Vítkově.
Podobně čelili problémům s omezeným či nemožným průjezdem i profesionální hasiči ve Frýdku-Místku a Třinci. Řidiči nevhodně zaparkovaných vozidel byli upozornění letáky umístěnými za stěrači vozidel, kterých hasiči rozdali za stěrači čtyři desítky.
K překvapení novojičínských profesionálních hasičů byly ulice okresního města ve čtvrtek vpodvečer vesměs průjezdné. Bylo rozdáno pouze šest letáčků o správnosti parkování. V Bílovci vznikal problém většinou kvůli historicky úzkým uličkám.
Hasiči se svou rozměrnou a těžkou technikou mají často problém dostat se na místo zásahu nebo do potřebné blízkosti. Úzké komunikace jsou blokovány množstvím zaparkovaných vozidel, zablokovány jsou i nástupní plochy a problémy nastávají také při nutnosti ustavení výškové techniky, která má větší nároky na volný manipulační prostor. Pro hasiče jsou často problematické alternativní příjezdy po trávě, průjezdem mezi kontejnery na tříděný odpad, pouličními lampami, instalovanými lavičkami, plůtky předzahrádek, vzrostlou zelení a dalším městským mobiliářem.
Hasiči přijíždějící na místo události si se složitou situací dokáží poradit jen díky skvělým řidičským schopnostem, místní znalosti a uměním improvizace v dané situaci. Nicméně zdržením při příjezdu, ať už vlivem neukázněných řidičů vozidel nebo městským mobiliářem, významně stoupá riziko ohrožení lidských životů místních obyvatel.
Všechny hasičské stanice HZS MSK (22) mají letos v „pátek třináctého“ otevřeny dveře a vrata pro veřejnost jednotně od 9 do 16 hodin, centrální hasičská stanice v Ostravě-Zábřehu kvůli množství naplánovaných ukázek již od osmi hodin. Vstup zdarma je v pátek i do Hasičského muzea města Ostravy (9-17 hodin).
Den požární bezpečnosti koordinuje v celé ČR Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD). Cílem tohoto dne je snaha „zlomit“ pověru o nešťastném pátku třináctého pořádáním různých preventivních akcí, kdy hasiči chtějí ukázat svou připravenost na mimořádné události, propagovat požární ochranu a preventivně působit na veřejnost.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje