Projekt SILVANUS a problematika hašení lesních požárů

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Celostátní

10.06.2024 |  Moravskoslezský kraj
Projekt SILVANUS a problematika hašení lesních požárů
 

Odborníci z dvaceti zemí světa, včetně České republiky, se opět sjeli do Moravskoslezského kraje, aby se setkali u společného projektu SILVANUS. Tento projekt vznikl na základě vzestupné tendence lesních požárů v posledních letech, kterým musí jako jednomu z důsledků klimatických změn čelit nejen Česká republika, ale země na celém světě. Projekt se zaměřuje především na vývoj a integraci nových technologií a postupů, jak v případě lesních požárů postupovat a jakou techniku nejefektivněji využívat. 

Na projektu SILVANUS se podílí celkem 49 partnerů z dvaceti zemí světa, za Českou republiku se projektu účastní HZS Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Zastoupena je nejen Evropská unie, ale i Indonésie, Austrálie a Brazílie.

Během tří dnů proběhlo interní testování vyvíjených a integrovaných technologií, odborný workshop a statická ukázka techniky HZS MSK a Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR (ZÚ HZS ČR). Třídenní blok pak vyvrcholil taktickým cvičením v Moravskoslezských Beskydech, kterého se kromě zmíněných projektových partnerů projektu SILVANUS, HZS MSK a ZÚ HZS ČR zúčastnily i Lesy České republiky, s.p., Horská služba Beskydy a Policie ČR.

Cílem třídenní akce v Moravskoslezském kraji bylo nejen jeho samotné představení projektu, ale i testování vyvíjených technologií a postupů, a to jak na teoretické, tak na praktické úrovni.

První den měl původně probíhat v lokalitě Kyčera v Moravskoslezských Beskydech. Bohužel v důsledku vydatného deště a s ním spojených komplikovaných podmínek v lesích, musel být tento program změněn a byl proto realizován v prostorách hasičské stanice HZS MSK ve Frýdku-Místku. Zde se sešli všichni projektoví partneři, aby interně testovali veškeré technologie vyvíjené v rámci samotného projektu.

Druhý den probíhal v prostorách Fakulty bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava (FBI VŠB TUO) a byl realizován formou odborného workshopu. V rámci tohoto workshopu představili odborníci nejnovější technologie a technologická řešení v oblasti udržitelného managementu lesů a likvidace lesních požárů. O své zkušenosti s lesními požáry se kromě hasičů podělili i správci lesů. Součástí workshopu byla i prohlídka simulačních výcvikových pracovišť FBI VŠB TUO využívajících i technologie virtuální reality. V prostorách hasičské stanice HZS MSK v Ostravě – Zábřehu byla, na závěr workshopu, představena nejnovější technika a technické prostředky HZS ČR používané pro likvidaci lesních požárů.

Třetí den se odborníci přesunuli do oblasti Moravskoslezských Beskyd, kde v katastru obce Krásná proběhla praktická ukázka nejen techniky HZS ČR, ale i techniky a technických řešení vyvíjených a implementovaných v rámci projektu SILVANUS. Představen byl nejen hasící robot, ale i kamerové detekční systémy, drony, v neposlední řadě byla představena i mobilní aplikace sloužící pro ohlašování požárů.

Zahraniční účastnící pak měli možnost seznámit se s metodikou a postupy hašení lesních požárů v České republice, a to ve formě taktického cvičení.

Tématem tohoto taktického cvičení bylo hašení rozsáhlého lesního požáru v těžce přístupném lesním terénu s velkým výškovým rozdílem. Součástí cvičení bylo i využití dálkové dopravy vody, a to jak kyvadlově pomocí cisteren, tak za pomocí hadic, to vše za účelem vytvoření dostatečné zásoby vody k hašení. Voda byla takto dopravována do flexi tanků, ve kterých, za pomocí velkoobjemového čerpadla Somati vzniklo přečerpávací stanoviště. Ke cvičení bylo dále využito, pro koordinaci zásahu, standartní vybavení složek IZS. Při cvičení byly nasazeny nejen kamerové a lokační systémy, ale také drony. V rámci cvičení byly ověřovány i možnosti nasazení moderních technologií a technických prostředků vyvíjených právě v rámci zmíněného projektu SILVANUS.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Foro: HZS Moravskoslezského kraje

 
1