Hasičští chemici se při sedmnáctém setkání v Seči zaměřili hlavně na problematiku drogové kriminality
Již po sedmnácté se sešla více než stovka profesionálních hasičů z Pardubického a Královéhradeckého kraje opět v Seči u Chrudimi, kde se konalo další proškolení hasičů chemiků.
Instrukčně metodické zaměstnání (IMZ) se konalo ve dvou turnusech a účastnili se ho všichni technici chemické služby (CHS) ze všech územních odborů HZS Pardubického kraje a technici CHS ze všech územních odborů HZS Královéhradeckého kraje a hasičů techniků CHS Hasičského záchranného sboru podniku Synthesia Pardubice a Paramo Pardubice. Instrukčně metodické zaměstnání se uskutečnilo za spolupráce HZS hl. města Prahy, Státního ústavu radiační ochrany (SÚRO), MV – GŘ HZS ČR Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč a Střední průmyslové školy chemické Pardubice a firem Dekonta, a.s., IS Star, s.r.o., Eurofire, s.r.o, MSA Safety Czech, s.r.o., Happy End, Meva, a.s. a GES CZ.
V letošním roce se chemici opět zaměřili na problematikou drogové kriminality. Seznámení s uvedenou problematikou a možnými riziky při provádění zásahu v ilegálních varnách pervitinu nebo pěstírnách konopí provedl zástupce TOXI týmu PČR. Dále se diskutovalo o zdravotních rizicích při vystavení hasičů zplodinám hoření a činnosti při podezření na výskyt vysoce nakažlivé nemoci.
„Jako každoročně si i tento ročník chemici procvičili některé postupy potřebné při zásazích na nebezpečné látky. Ukázky nebezpečných reakcí některých chemických látek (samozápalné látky, možnosti výbuchu apod.) a jejich působení na biologický materiál jako každoročně provedli kolegové – chemici ze Střední průmyslové školy chemické. Ve spolupráci s kolegy s Institutu ochrany obyvatelstva nechybělo ani letošní rok procvičení postupů při události s výskytem zdrojů ionizujícího záření. Chemici si prakticky si vyzkoušeli detekci a identifikaci průmyslových a bojových chemických látek. Dále se seznámili se s postupy při odběru plynných vzorků,“ upřesňuje kpt. Mgr. Petr Kožený, DiS. z oddělení IZS a technické služby HZS Pardubického kraje.
Ani letošní ročník nechyběly praktické ukázky. Chemici se seznámili s vybavením potápěčské skupiny HZS Královéhradeckého kraje a HZS Pardubického kraje pro práci v kontaminovaných vodách a dále s vybavením Biohazard týmu Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. Kolegové s HZS Pardubického kraje provedli seznámení s novinkami a taktickými postupy při práci s termokamerami. Zajímavá byla pro chemiky ukázka možností velitelsko – spojového automobilu HZS Pardubického kraje, protože koordinace a informační podpora je na místě zásahu na nebezpečné látky klíčová.
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje