Hasiče – lezce ze stanice Liberec čekal na začátku listopadu nelehký úkol, a to dvaceti čtyř hodinový výcvik, ve kterém cvičili záchranu osob ve výšce a osobu propadlou otvorem v podlaze.
Lezci byli rozděleni do dvou družstev v obsazení 1+3, která se musela během 24 hodin vypořádat s několika modelovými situacemi, které pro ně instruktoři připravili a se kterými se mohou běžně setkat. Stejně tak byla i strategicky zvolená místa výcviku na několika místech v Liberci.
První stanoviště bylo zvoleno v průmyslovém objektu INTEX, kde si lezci vyzkoušeli ošetření a vytažení osoby, která propadla otvorem v podlaze. Na dalším stanovišti pak lezci cvičili záchranu osoby z reklamního poutače Globus. V tomto případě bylo potřeba pomocí lezeckého vybavení zajistit a spustit osobu v nosítkách na zem. Třetí stanoviště probíhalo na lezecké stěně, kde se cvičila záchrana osoby uvízlé po pádu do highline. Poslední stanoviště bylo v noci na skalním hradě Jezdec v Kateřinkách. Právě na tomto místě lezce čekal nejtěžší úkol dne, najít osobu po pádu ze skalní římsy, která se nacházela 15 metrů pod vrcholem a 25 metrů nad zemí. Po jejím nalezení museli lezci osobu na místě zajistit proti dalšímu pádu, ošetřit zranění a poskytnout maximální tepelný komfort, pomocí speciálního batohu TEPLO. Po těchto úkonech museli osobu bezpečně položit do speciálních nosítek SKED a následně jí transportovat na zem velmi náročným skalním terénem. Poslední stanoviště bylo pro lezce velmi náročné, a to nejen z důvodu, že výcvik probíhal za tmy a v neznámém terénu, ale také kvůli velmi nízkým teplotám, které po dlouhých 24 hodinách museli lezci absolvovat. „Jsem rád, že všichni lezci k výcviku přistupovali zodpovědně a věřím, že to pro ně bylo přínosem“ řekl pprap. Zdeněk Jirouš, ze stanice Liberec.
Autor: Bc. Lucie Hložková
Spoluautor: pprap. Zdeněk Jirouš, stanice Liberec
Foto: HZS LK
Zdroj: HZS Libereckého kraje