Zkouška suchovodu na Karlštejně: Hasiči prověřili boj s ohněm na středověkém hradě
Karlštejn – Středověká pevnost a národní klenot si žádá dokonalou požární ochranu. Hasiči proto 31. března 2025 opět prověřili funkčnost suchovodu, který by v případě požáru sehrál klíčovou roli v záchraně ikonického hradu. Jak test probíhal a jaké scénáře se nacvičovaly?
Přípravy na zásah v extrémních podmínkách
Hrad Karlštejn, obklopený hustými lesy a stojící na vysokém skalním ostrohu, představuje v případě požáru obrovskou výzvu. Přístup požární techniky je kvůli úzkým cestám a hradbám omezený, a proto se využívá speciální suchovod, který umožňuje dopravit vodu přímo na strategická místa v hradním areálu.
Hasiči z Berouna, Řevnic, Karlštejna a speciální dronová jednotka z Mělníka se v pondělí ráno sjeli k první hradní bráně. V plánu bylo nejen prověřit funkčnost systému, ale také nacvičit dva krizové scénáře simulující skutečný požár.
Test pod maximálním tlakem
Hlavním zdrojem vody se staly dvě cisternové automobilové stříkačky CAS30, propojené tak, aby dokázaly udržet tlak až 15 barů – což je klíčové pro zásobení suchovodu dostatečným množstvím vody i na velké vzdálenosti.
První scénář simuloval požár ve Velké věži. Hasiči na výstup suchovodu napojili hadicové vedení A110, zakončené monitorem s průtokem 2000 litrů za minutu. Ten byl umístěn na ochozu mezi Velkou a Mariánskou věží, kde měl za úkol chránit konstrukci před šířením požáru.
.JPG.aspx?width=650&height=487)
Druhý scénář byl ještě náročnější. Suchovod tentokrát zásoboval dva útočné proudy, které měly za cíl pokrýt větší oblast. Voda směřovala k opěrné zdi a dřevěné brance u Mariánské věže, což simulovalo boj s plameny, které by se mohly rozšířit do této části areálu.
Drony hlídaly situaci shora
Zvláštností letošní zkoušky bylo nasazení dronového týmu HZS Středočeského kraje. Drony monitorovaly rozložení vodních proudů, tlak vody a celkové podmínky zásahu z výšky, čímž poskytovaly velitelům cenné informace v reálném čase.
„Drony nám pomáhají nejen při monitorování požárů v reálných situacích, ale také při takovýchto cvičeních. Díky nim vidíme efektivitu zásahu z ptačí perspektivy,“ uvedl jeden z velitelů cvičení.
Hasiči obstáli na jedničku
Během celého testu bylo klíčové udržet plynulý tok vody a stabilní tlak. To se podařilo bez problémů, a tak zkouška potvrdila, že suchovod je plně funkční a připraven na případný zásah.
„Karlštejn je jedním z našich nejcennějších historických objektů. Je zásadní, aby byl systém požární ochrany pravidelně testován a v případě potřeby mohl okamžitě fungovat,“ řekl mluvčí hasičů.
.jpg.aspx?width=650&height=433)
Hasiči si zároveň procvičili logistiku nasazení a koordinaci mezi jednotlivými jednotkami, což je při reálném zásahu naprosto klíčové.
Historie požárního nebezpečí na hradech
Požáry historických staveb nejsou ojedinělým jevem. Karlštejn sice v minulosti velkému požáru nečelil, ale jiným hradům se podobná tragédie nevyhnula. Například hrad Krakovec byl v 18. století zničen požárem a zůstaly z něj jen ruiny. Hrad Pernštejn v roce 2005 utrpěl rozsáhlé škody, když se plameny prohnaly jeho unikátními dřevěnými interiéry.
V dnešní době je požární ochrana historických památek na zcela jiné úrovni. Moderní technologie, jako suchovody, drony a speciální monitorovací systémy, umožňují včasnou detekci a rychlou reakci na případný požár.
Co ukázala zkouška?
Funkční test suchovodu na Karlštejně dopadl na výbornou. Ověřilo se, že systém je schopný rychle a efektivně přivádět vodu na strategická místa a že jednotky dokážou správně reagovat na různé scénáře.
Díky pravidelným zkouškám a odborné přípravě jsou hasiči připraveni čelit jakékoliv hrozbě, která by mohla tento historický skvost ohrozit.
Karlštejn tak může i nadále stát jako symbol české historie a zároveň příklad dokonale chráněné kulturní památky.
Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK
mediální poradce – tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje
FOTO: HZS Středočeského kraje