Příslušníci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje – hasiči se specializací pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou (dále „hasiči – lezci“) během roku absolvují mnoho různých a různorodých cvičení. Letos na podzim měli napilno, přinášíme shrnutí jejich činnosti, co se cvičení a výcviků týče.
V září a říjnu tým instruktorů HZS Libereckého kraje pro hasiče – lezce uspořádal kurz základní odborné přípravy. Více informací najdete na našem webu.
Koncem září proběhl výcvik pravidelné odborné přípravy instruktorů HZS Libereckého kraje pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou, a to pod vedením hlavního krajského instruktora. Praktická část výcviku se odehrála na čtyřech různých místech – na trenažéru stanice v Liberci, ale i v přírodním terénu – třeba v jabloneckém areálu Břízky, kde se trénovala záchrana turisty zaklíněného ve skalní stěně a záchrana rybáře, který po kolapsu zůstal na člunu v zatopeném lomu. Cvičilo se také na železničním mostě nebo na skálách Kozinec na Železnobrodsku, kde lezci trénovali záchranu turisty uvízlého na skále. V tomto případě samozřejmě k nácviku posloužil figurant.
Cvičení na Dračích skalách na Českolipsku
Hasiči – lezci ze stanice Česká Lípa koncem října absolvovali prověřovací cvičení. To proběhlo 25. října 2022 na Dračích skalách nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku. Cvičení se zúčastnila lezecká skupina ze stanice Česká Lípa včetně velitele družstva a dvou členů lezeckého družstva ze stanice Liberec. Na lezce čekal nelehký úkol, a to záchrana osoby spadlé do skalní průrvy, která byla hluboká asi 15 metrů a poměrně úzká.
Říjnové prověřovací cvičení na Dračích skalách na Českolipsku
Hasiči museli slanit za figurantem do skalní průrvy a zachránit jej – na dně průrvy zraněného ošetřili a zajistili mu tepelný komfort, následně jej umístili do transportních nosítek SKED. V těchto nosítkách byla osoba vytažena pomocí kladkostroje ven ze skalní průrvy. Poté bylo zapotřebí natáhnout a dopnout lano přes údolí dlouhé asi 90 metrů. Nosítka s figurantem byla po napnutém laně přetažena na druhou stranu – i s tímto úkolem si lezci poradili. Na závěr proběhlo vyhodnocení, díky kterému se příslušníci můžou ve svých teoretických znalostech i praktických zkušenostech dále zlepšovat.
Záchrana osob z lanových drah
Připravenost hasičů – lezců v listopadu prověřila hned tři cvičení (11., 18. a 25. 11.) se stejným tématem – záchrana osob ze sedaček lanové dráhy. Postupně byly využity pro simulovaný zásah lanové dráhy na Skalce nebo v lokalitě Obřího sudu.
Čtyřiadvacetihodinový “maraton“
Hasiči – lezci ze stanice Liberec (směna A) v první polovině listopadu (8. a 9. 11. 2022) absolvovali v terénu 24hodinový výcvik, který je náročný zejména svou časovou dotací a je nedílnou součástí jejich pravidelné odborné přípravy. První den výcviku zahájili na trenažeru na liberecké stanici, poté se přesunuli do skiareálu na Ještědu na lanovku a osvětlovací stožár skokanského můstku. Poděkování patří firmě Ligranit a. s., která hasičům umožnila cvičit na rameni jeřábu v jejich areálu. A již za tmy hasiči cvičili v lomu Na Bídě. Druhý den probíhal výcvik na železničním viaduktu přes řeku Jizeru v Železném Brodě.
Čtyřiadvacetihodinový výcvik se uskutečnil 8. a 9. listopadu 2022
„Činností, které hasič – lezec musí ovládat, je mnoho. Já osobně jsem vděčný za každou příležitost, kdy se mohu přivázat na lano a zopakovat si je. Věřím, že pro všechny hasiče – lezce byly tyto výcviky přínosem,“ uzavírá pprap. Zdeněk Jirouš, hlavní instruktor hasičů – lezců HZS Libereckého kraje.
Autor: pprap. Zdeněk Jirouš, por. Jaroslava Benešová
Foto: pprap. Zdeněk Jirouš, HZS LK
Zdroj:: HZS Libereckého kraje