Jindřichohradečtí lezci využili krásného podzimního počasí a v termínu 26. – 28. 11. 2024 absolvovali čtyřiadvacetihodinový maraton, určený pro hasiče – lezce.
Ti během roku absolvují mnoho různých a tematicky pestrých cvičení. Tento výcvik je však výjimečný svou časovou náročností. Výcvik je rozdělen do třech dnů, během kterého absolvovali hasiči – lezci několik připravených modelových situací, které se odehrávali na několika místech nedaleko lipenské přehrady.
V prvním dnu na ně čekala záchrana osoby uvíznuté v tobogánu na Stezce korunami stromů na Kramolíně, včetně transportu zraněné osoby na dané místo, kde na další ošetření čekala posádka RZP. Hasiči nejprve provedli zajištění zraněné osoby v tobogánu a vytažení do bezpečného prostoru. V podestě stezky byla umístěna zraněná osoba do transportních nosítek a pomocí lanového traverzu přesunuta na místo k dalšímu ošetření RZP. Po dokončení této modelové situace si hasiči dále procvičovali bezpečný pohyb po konstrukci, práci s nahazovacími prostředky a další lanové či záchranné techniky.
Druhý den ráno následoval přesun hasičů – lezců do přírodní rezervace Čertova stěna – Luč. Námětem této modelové situace bylo vyhledání zraněné osoby, která byla naposledy slyšet od řeky Vltavy pod kamenným polem Čertovy stěny. Hasiči provedli vyhledání osoby, prvotní ošetření a zabezpečení osoby před dalším pádem. Během ošetřování osoby byl připraven lanový traverz a kladkostroj, pomocí kterého byla osoba transportována z pravého břehu řeky Vltavy až na vrchol Čertovy stěny. Celá tato záchrana byla ukončena po transportu nosítek se zraněnou osobou na dané místo, které by bylo přístupné posádce RZP.
Záchrana v této lokalitě se podstatnou dobu odehrávala za silné mlhy, kdy byl terén pro
zasahující lezce velmi kluzký a nebezpečný.
Tentýž den pokračoval výcvik další modelovou situací, která se konala již v nočních
hodinách. Úkolem bylo nalézt osobu, která byla ve špatném zdravotním stavu a nacházela se v těžko dostupném terénu. Po nalezení postižené osobě hasiči poskytli předlékařskou péči a v nosítkách ji vytáhli z rokle za pomocí lanové techniky tzv. protiváhou. Další částí úkolu byl transport osoby přes skalní masiv, který bránil další cestě v záchraně. K transportu na skálu byl opět využit lanový traverz. Po provedené záchraně byla osoba transportována v nosítkách až do vozidla lezců, které se nacházelo cca 400 m od místa záchrany. Celý tento zásah se odehrával pouze za svitu měsíce a světel, které má každý lezec ve své výbavě.
Poslední den náročného výcviku bylo provedeno ve školicí místnosti vyhodnocení celého
výcviku a rozbor prováděných záchran, byla provedena kontrola a očista používaného
materiálu, po které byl výcvik ukončen.
Autor: pprap. Pavel Janů, HZS Jihočeského kraje, stanice Jindřichův Hradec
Zdroj + foto: HZS Jihočeského kraje