V Blansku tekla umělá krev! Hasiči a policisté se ocitli ve víru akčního nácviku první pomoci
Sekundy rozhodují o životě. Dokázali byste správně zareagovat?
Blansko – Středa, 26. března 2025 – Křik, chaos, rozbité sklo, umělá krev a boj o život. Nešlo však o skutečnou tragédii, ale o třetí ročník odborné přípravy v poskytování první pomoci, který se v úterý odehrál na hasičské stanici v Blansku.
Hasiči a policisté zde čelili extrémně realistickým scénářům, které je mohly kdykoli potkat v reálné službě. Dopravní nehoda s těžkými zraněními, popáleniny, bezvědomí nebo pokus o sebevraždu – situace, které prověřily jejich schopnosti i psychickou odolnost.
Aby byl trénink co nejautentičtější, hráli roli zraněných studenti zdravotnické školy, a jejich herecké výkony byly natolik přesvědčivé, že by se neztratili ani ve filmu.
Akční scénář: 7 krizových situací, 7 šancí na záchranu
Soutěžní družstva, složená ze čtyř hasičů a dvou policistů, musela projít sedmi modelovými situacemi. Každé stanoviště přineslo jiný příběh, ale jedno měly všechny společné – každá vteřina mohla rozhodnout o životě či smrti.
🔥 Scéna 1 – Výbuch a těžké popáleniny
Na místě panovala panika. Muž s těžkými popáleninami na rukou a obličeji lapal po dechu. Hasiči museli okamžitě poskytnout první pomoc, zajistit zraněného a připravit ho na předání záchranářům. Zaváhání nebylo možné.
🚗 Scéna 2 – Bouračka, sklo a krev
Auto převrácené na střechu, dva zaklínění pasažéři. Jeden v bezvědomí, druhý s těžkým krvácením. Úkolem bylo stabilizovat raněné, zastavit krvácení a bezpečně je vyprostit.
🏗 Scéna 3 – Pád z výšky
Záchranáři dorazili k dělníkovi, který spadl z lešení. Poraněná páteř, zlomeniny. Jak správně zafixovat tělo a zabránit dalším zraněním? Špatná manipulace mohla znamenat trvalé ochrnutí.
🩸 Scéna 4 – Pokus o sebevraždu
Psychicky zhroucená žena s řeznými ranami na zápěstí, v šoku a odmítající pomoc. Tady už nešlo jen o první pomoc, ale i o citlivý psychologický přístup. Každé slovo mohlo rozhodnout, jestli se situace vyhrotí, nebo zda záchranáři získají její důvěru.
💥 Scéna 5 – Zásah elektrickým proudem
Bezvládné tělo leželo u elektrického rozvaděče. Bylo nutné okamžitě odpojit proud, zajistit bezpečnost a zahájit resuscitaci. Každá minuta bez kyslíku znamenala nižší šanci na přežití.
🔪 Scéna 6 – Napadení nožem
Krvácející muž, v šoku, agresor stále na místě. Policisté museli nejprve zajistit bezpečnost, poté hasiči rychle ošetřovali bodné rány. Adrenalin na maximu.
🚑 Scéna 7 – Masivní dopravní nehoda
Záchranáři se ocitli ve simulaci hromadné nehody s několika zraněnými. Chaos, zmatek, zoufalé volání o pomoc. Bylo nutné rozdělit role a efektivně prioritizovat péči, aby přežilo co nejvíce lidí.
Reálné podmínky, tvrdé hodnocení
Po každém zásahu následovalo okamžité vyhodnocení rozhodčími. Ti byli nejen zkušení hasiči a policisté, ale i profesionálové ze ZZS Jihomoravského kraje.
„Jde o to, aby si hasiči i policisté uvědomili, kde dělají chyby, a naučili se pracovat rychleji, efektivněji a správně,“ říká jeden z přihlížejících rozhodčích.
Každý detail mohl znamenat rozdíl mezi úspěšným zásahem a fatální chybou. Zachránili by skutečně lidský život, kdyby šlo o realitu?
Realistické zranění? Díky skvělé práci studentů!
Kromě samotných záchranářů a hodnotitelů měli klíčovou roli studenti Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku. Jejich herecké výkony byly naprosto autentické.
„Chtěli jsme, aby zásah vypadal co nejreálněji, takže jsme studenty naučili, jak se mají chovat při šoku, bolesti nebo bezvědomí,“ vysvětluje organizátor akce.
Každý účastník tak musel čelit opravdu věrohodným reakcím "zraněných" – od zmatených a vystrašených osob až po ty, které hystericky křičely bolestí.
První pomoc je klíčová. Každý by ji měl ovládat!
Tato akce nebyla jen o výcviku hasičů a policistů. Její hlavní poselství bylo jasné: První pomoc je dovednost, kterou by měl ovládat každý.
„Často jsme první na místě nehody nebo jiného incidentu. Naše schopnosti mohou rozhodnout o tom, zda zraněný přežije. Proto jsou tyto tréninky tak důležité,“ vysvětluje jeden z hasičů.
Zkušenosti ukazují, že běžní lidé se často bojí zasáhnout, i když jde o život. Ale i základní první pomoc může zachránit člověka.
Blansko ukázalo, že společný trénink má smysl
Třetí ročník této odborné přípravy prohloubil spolupráci mezi složkami IZS a ukázal, že hasiči a policisté jsou schopni efektivně spolupracovat v kritických situacích.
„Těší mě, že vidíme každým rokem zlepšení. Dříve byla mezi složkami někdy malá komunikační propast, ale teď už vidíme, že umí jednat jako sehraný tým,“ dodává zástupce záchranné služby.
První pomoc není jen dovednost, ale poslání. A hasiči a policisté v Blansku opět dokázali, že jsou připraveni bojovat o lidské životy do poslední vteřiny.
Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: HZS Jihomoravského kraje