Školení velitelů dobrovolných hasičů zlepšuje připravenost na zásahy

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

31.03.2025 | Mladá Boleslav/ Středočeský kraj
Školení velitelů dobrovolných hasičů zlepšuje připravenost na zásahy
 

Velitelé dobrovolných hasičů na Mladoboleslavsku prošli intenzivním školením

Mladá Boleslav – V sobotu 29. března 2025 se na centrální hasičské stanici v Mladé Boleslavi konalo rozsáhlé školení velitelů družstev a jednotek sboru dobrovolných hasičů. Akce, které se zúčastnilo 95 velitelů z jednotek SDH obcí, byla zaměřena na teoretickou i praktickou přípravu pro zvládání moderních výzev při zásazích.


Nové hrozby: Požáry fotovoltaiky a elektromobilů

Školení bylo rozděleno na teoretickou a praktickou část. V úvodním bloku se velitelé seznámili s aktuálními tématy, která nabývají na důležitosti. Jedním z nich byl projekt „Čistý hasič“, zaměřený na prevenci rakoviny a ochranu zdraví hasičů při zásazích. Vzhledem k neustálému technologickému vývoji se diskutovalo i o nových výzvách, jako jsou požáry fotovoltaických zařízení a elektromobilů.

„Tato problematika je čím dál aktuálnější. Solární panely i bateriové systémy elektromobilů se chovají při požáru úplně jinak než klasické materiály, což přináší nová rizika pro hasiče. Velitelé musí umět správně rozhodovat, aby neohrozili nejen své lidi, ale i okolí,“ vysvětlil jeden z lektorů, příslušník HZS Mladá Boleslav.

Velitelé se dozvěděli, jaké taktiky jsou nejúčinnější při hašení fotovoltaických panelů a jak bezpečně přistupovat k hořícím elektromobilům, jejichž baterie mohou zůstat reaktivní i po uhašení požáru.


Praktická část: Zdravověda, dýchací technika i fyzická zdatnost

Po teoretické přípravě přišla na řadu praktická část, kde si velitelé vyzkoušeli různé modelové situace, které mohou nastat během zásahů. Součástí tréninku bylo například poskytování první pomoci, což je klíčová dovednost nejen při záchraně kolegů, ale i civilistů.

„Velitel musí být schopen nejen efektivně velet, ale také zvládat základní zdravotnické úkony. Nikdy nevíte, kdy budete muset resuscitovat kolegu nebo zachraňovat někoho, kdo se nadýchal kouře,“ uvedl zdravotnický instruktor.

Další důležitou částí bylo procvičování práce s dýchací technikou, která je nezbytná při zásazích v zakouřených prostorách. Hasiči si zopakovali správné nasazování a použití přístrojů i nouzové postupy pro případ výpadku přívodu vzduchu.

Fyzická kondice hraje v práci velitelů klíčovou roli, a proto nechyběly silové disciplíny inspirované fyzickými testy příslušníků HZS ČR. Velitelé museli například překonávat překážkovou dráhu, přenášet těžké břemeno nebo absolvovat vytrvalostní běh.

„Nejde jen o znalosti a zkušenosti. Velitel musí být připraven i fyzicky, protože při zásahu často pracuje pod extrémním tlakem. Záchrana lidských životů i majetku vyžaduje sílu, vytrvalost a rychlé rozhodování,“ dodal jeden z instruktorů.


Testování znalostí a sdílení zkušeností

Na závěr školení čekal na všechny účastníky písemný test, který ověřil jejich znalosti získané během dne. Pro mnohé to byla příležitost k reflexi a ověření, na jaké úrovni se nacházejí jejich dovednosti.

„Testy nejsou jen formalita. Pomáhají nám zjistit, kde máme mezery, a zaměřit se na jejich odstranění. Každý velitel musí znát nejen postupy, ale i nejnovější trendy v požární ochraně,“ vysvětlil jeden z účastníků školení.

Velkou výhodou setkání byla možnost sdílení zkušeností mezi veliteli jednotlivých jednotek. Mnozí se podělili o své zážitky ze zásahů, diskutovali o osvědčených postupech i o problémech, se kterými se v praxi potýkají.
 


Budoucnost dobrovolných jednotek: Výzvy a podpora

Dobrovolní hasiči hrají v České republice nezastupitelnou roli, zejména v menších obcích, kde profesionální jednotky nemohou být okamžitě na místě. Školení jako toto pomáhají zvyšovat jejich připravenost a efektivitu při zásazích.

„Je skvělé vidět, že dobrovolní hasiči mají chuť se neustále vzdělávat a zlepšovat. V mnoha případech jsou první na místě a jejich schopnosti rozhodují o životě a smrti. Proto je důležité, aby měli co nejlepší výcvik,“ uzavřel jeden z organizátorů školení.

Celá akce by se neobešla bez příslušníků územního odboru Mladá Boleslav, kteří se podíleli na přípravě a realizaci školení. Jejich práce přispěla k hladkému průběhu a maximálnímu přínosu pro všechny zúčastněné.

Díky získaným znalostem a praktickým dovednostem budou velitelé dobrovolných jednotek lépe připraveni nejen na ostré zásahy, ale i na další výcvik svých kolegů v domovských jednotkách.


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj:  Ing. Ladislav HOLOMČÍK
            mediální poradce – tiskový mluvčí
            HZS Středočeského kraje
Foto: HZS Středočeského kraje

1
Sdílejte