Taktické cvičení PŘÍVAL 2024 - povodně na řece Desné

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

11.09.2024 | Desná/ Olomoucký kraj
Taktické cvičení PŘÍVAL 2024 - povodně na řece Desné

Silné přívalové srážky způsobí vzestup hladiny řeky Desné a dalších menších toků v okolí. Meteorologové předpokládají, že hodnoty dosáhnou Q100. Voda ohrožuje obyvatele v obcích na sever od Šumperka a jejich majetek.

Takový je scénář taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje PŘÍVAL 2024, které se uskutečnilo 10. září ve Vikýřovicích, Rapotíně, Petrově nad Desnou a u vodního díla Krásné. Součástí bylo také cvičení krizových štábů, které bylo plánováno na 11. září.

IMG_9676.JPG

Cílem obou částí bylo prakticky procvičit koordinaci záchranných a likvidačních prací při povodních v povodí Moravy na tocích Desná, Merta, Losinka, Rejchartický potok a Klepáčovský potok. Ověřovala se spolupráce mezi povodňovými komisemi, krizovými štáby a složkami IZS.

Cvičení bylo zaměřeno na:

• taktiku zásahu jednotek požární ochrany při záchraně osob v zaplavené oblasti pomocí člunu, lezeckých skupin a skupiny potápěčů;
  • ověření protipovodňových opatření, které byly vybudovány na řece Desná;
  • taktické nasazení 3 výkonných čerpadel Atlas Copco PAS (100) MF 305 (250), která jsou součástí protipovodňových opatření na řece Desná;
  • taktické nasazení protipovodňových Rubena vaků;
  • taktické nasazení nového povodňového kontejneru určeného k pytlování protipovodňových pytlů;
  • koordinaci složek IZS na taktické, operační a strategické úrovni s využitím štábu velitele zásahu, krizového štábů ORP a krizového štábu Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

IMG_9768.JPGIMG_9729.JPEG

Hasiči-lezci se postarali o záchranu osob tak, že přemostili řeku lanovými technikami a s využitím člunu evakuovali ohrožené osoby. Potápěčská skupina byla aktivována, aby zajistila záchranu obyvatel ohroženého území a vyhledala utonulé osoby. Také měla za úkol odstraňovat povodňové škody a likvidovat následky přívalových srážek.

IMG_9711.JPGIMG_9733.JPG

Celkově se cvičení zúčastnilo 11 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, Policie ČR a záchranáři Zdravotnické záchranné služby, což činilo celkem 95 osob.

Druhá část cvičení se uskutečnila ve středu 11. září a zaměřila se na komunikaci mezi jednotlivými stálými pracovními skupinami krizových štábů v úrovni ORP Šumperk, Olomouckého kraje a HZS Olomouckého kraje. Procvičovala se především spolupráce při řízení záchranných a likvidačních prací při rozsáhlé mimořádné události a následná humanitární pomoc lidem v postižených oblastech. Této části se zúčastnilo 38 členů krizových štábů.

Všechny cíle cvičení byly splněny díky aktivitě všech zúčastněných složek. Tímto jim děkujeme za spolupráci.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje