Na křižovatce silnic 3583 a 3587 u kostela sv. Jiří, osada Tři Bubny, došlo k čelně-bočnímu střetu osobního vozidla a dodávky. Osobní vozidlo po druhotném nárazu do zdi hřbitova zůstalo na kolech a uvnitř byly tři zraněné zaklíněné osoby.
Dodávka zůstala po bočním nárazu převrácena na levý bok v prostoru vedle křižovatky a pootočeno zhruba o 180°. V dodávce byl řidič, který utrpěl zranění. Uvnitř dodávky byla převážena bazénová chemie v tekuté formě v barelech. Vlivem nárazu a převrácení vozidla došlo k úniku a vzájemnému mísení Chlornanu sodného a PWS-pH minus (kyselina sírová). Doslova smícháním vznikala chemická reakce s vývinem plynného chloru. Chlor se začal šířit z uzavřeného nákladového prostoru vozidla.
Událost oznámil svědek události na linku 112.
Po příjezdu jednotek na místo byl proveden průzkum, vozidla byla zajištěna proti požáru a pohybu. Řidiči ve voze byla nasazena vyváděcí maska. Vytýčen byl nebezpečný prostor, nasazeny byly ventilátory k odklonění nebezpečných výparů.
Jednotky postupně vyprostily zaklíněné osoby ve vozech. Hasiči se dozvěděli od řidiče, co převáží ve voze a ihned zajistili převážený materiál. Dále probíhá transport zraněných vyproštěných osob. Hasiči se oblékají do přetlakových obleků a provádějí zásah v nákladovém prostoru dodávky. Na místě události byla vybudována i provizorní dekontaminace.
Cvičení bylo vedeno tak, aby bylo eliminováno co nejvíce chyb, chybných rozhodnutí a špatných postupů.
Cílem cvičení mimo jiné bylo Procvičit součinnost velitelů jednotek požární ochrany a osádek ZZS při společném zásahu u dopravní nehody s ohledem na měnící se zdravotní stav zraněných osob v havarovaných vozidlech. Nácvik spolupráce a respektování potřeb zasahujících hasičů a osádek ZZS pro ošetření a vyproštění zraněných osob z havarovaných vozidel. U událostí se současnou potřebou vyproštění, záchrany osob a úniku nebezpečné látky procvičit s veliteli JPO a vedoucími složek IZS stanovení priorit činností s ohledem na omezení rizik pro zasahující. Procvičení rozpoznávání úniku nebezpečné látky včetně určení jejího druhu – detekce. Procvičení zastavení šíření nebezpečné látky do okolí zastavením úniku a vzájemné chemické reakce převáženého nákladu chemikálií s využitím havarijních tmelů a stabilizace přepravních obalů. Prověřit schopnost velitelů a vedoucích složek IZS pružně reagovat na změnu podmínek v místě zásahu.
Na místě zasahovaly:
HZS Pardubického kraje, hasičská stanice Chrudim
JSDH Chrudim
ZZS Pardubického kraje
Policie ČR.
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje
Foto: HZS Pardubického kraje