Adrenalin, vytrvalost a boj s přírodními živly
To vše si vyzkoušeli hasiči při náročném dvoudenním výcviku, který prověřil jejich dovednosti v extrémních podmínkách. Speleologický trenažer v Moravském krasu a ferratová cesta ve Víru se staly dějištěm napínavých simulací, při nichž hasiči zachraňovali zraněné osoby z hloubky i výšky.
Hasiči v temnotě jeskyně
Podzemní prostory jeskyní jsou pro většinu lidí tajemné a děsivé, pro hasiče však znamenají jeden z nejnáročnějších zásahových terénů. Ve složitém systému jeskyní s podzemní řekou si hasiči-lezci ze Šumperka a Jeseníka vyzkoušeli záchranu zraněného speleologa.

Z hloubky 40 metrů pod zemí museli hasiči transportovat postiženého pomocí speciálních nosítek SKED a lanových technik. Pohyb v jeskyních byl omezený nejen těsnými průlezy a neustálým vlhkem, ale také tmou a složitou orientací. Celý výcvik si vyžádal extrémní fyzickou i psychickou odolnost.
Nebezpečí na skálách
Po náročném podzemním zásahu hasiči pokračovali ve Víru, kde na ferratové cestě Horní vyhlídka simulovali záchranu vysíleného turisty. Ten ustrnul na obtížném úseku a nebyl schopný pokračovat ve výstupu. Hasiči ho zajistili do nosítek, poskytli mu tepelný komfort a pomocí lanových technik ho transportovali do bezpečí.
Psychika a vytrvalost pod tlakem
Podobné výcviky jsou pro hasiče naprosto klíčové. Nejenže prověřují fyzickou připravenost, ale také schopnost rychle reagovat a improvizovat v extrémních podmínkách. V jeskyních hasiče omezuje nejen stísněný prostor, ale také minimální kotevní body pro lanové techniky a obtížná orientace. Na skalách čelí nejen obtížnému terénu, ale i nevyzpytatelným klimatickým podmínkám.
.jpg.aspx?width=200&height=300)
Každá sekunda při ostrém zásahu může rozhodovat o životě a smrti. Právě proto hasiči neustále zdokonalují své schopnosti a provědějí náročné výcviky, které je připravují na ty nejkritičtější situace.
Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj: + foto: por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje