(22.11.2021) Tématem byla první pomoc na místě události.
Hasiči ze všech stanic Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje (HZS ZLK), zařazeni na funkci zdravotníka, absolvovali v předchozích měsících instrukčně metodické zaměstnání (IMZ) zaměřené na témata poskytování předlékařské první pomoci a spolupráci při ošetřování pacienta. Celkem školením prošlo pět desítek výjezdových hasičů sloužících v jednotkách HZS ZLK, dislokovaných napříč celým Zlínským krajem. Z důvodu efektivnosti, byli hasičští zdravotníci rozděleni do dvou běhů IMZ, v nichž byli navíc po 4 rozděleni do několika výcvikových družstev, ve kterých si rovnoměrně střídali jednotlivé funkce.
Třídenní běhy IMZ proběhly v areálu Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra (VPŠ a SPŠ MV) v Holešově na Kroměřížsku, kde byly pro realizaci tohoto zaměstnání ideální podmínky. Hasiči měli k dispozici nejen vybavené učebny, ale rovněž nadstandardní podmínky z hlediska možnosti vytvoření co nejrealističtějších modelových situací a také kompletní zázemí v podobě ubytování a stravování. Odbornou kvalitu školení hasičů‑zdravotníků garantovali mimo lektorů HZS ZLK zejména lektoři Vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) a po celou dobu konání se IMZ účastnila také psycholožka HZS ZLK, která mj. rovněž splňuje odborné předpoklady pro funkci zdravotníka a této problematice se dlouhodobě věnuje. Zaměstnání se rovněž zúčastnili i dva pedagogové policejní školy, kteří zde vyučují budoucí policisty právě v poskytování první pomoci.
Během prvního dne předávali zdravotničtí záchranáři ZZS ZK hasičům informace týkající se správných postupů při provádění první pomoci u akutních život ohrožujících stavů, ať už úrazového či neúrazového charakteru, se kterými se hasiči při výkonu služby setkávají. Samostatný blok pak byl věnován provádění kardiopulmonální resuscitace (KPR) dospělých i dětí a to jak s pomůckami, kterými hasiči běžně disponují, tak bez nich. Velký důraz byl kladem zejména na praktický nácvik správného provádění KPR a to za využití tzv. odezvových figurín, které okamžitě vyhodnocovaly kvalitu provádění těchto činností.
Další dny příslušníci HZS ZLK simulovali zásahy na jednotlivých přichystaných stanovištích v rámci areálu policejní školy, kde své znalosti a dovednosti prakticky aplikovali. Mezi takovéto “zásahy“ patřila např. záchrana a ošetření osob s polytraumatem po pádu z výšky či po pádu předmětu na osobu, popálených po výbuchu kotle či po požáru v kuchyni, po amputaci končetiny, po rozsáhlém bodnořezném poranění, po intoxikaci oxidem uhelnatým, po infakrtu myokardu a následné náhlé zástavě oběhu, či např. u osoby se sebevražednými úmysly a předávkování léky a alkoholem. Hasiči si v rámci modelových situací mohli nejen přímo vyzkoušet natrénované postupy, ale mohli je také bezprostředně porovnat s činnostmi svých kolegů z jiných družstev, kteří na daném stanovišti zasahovali po nich. Konkrétní postupy na jednotlivých stanovištích pak vždy byly také prodiskutovány a vyhodnoceny.
V rámci IMZ hasiči ústy svých kolegů z jiných stanic a směn rovněž slyšeli rozbory několika skutečných zásahů z poslední doby, u kterých příslušníci HZS ZLK zasahovali a které byly z pohledu poskytování předlékařské první pomoci či spolupráce při ošetřování pacienta něčím zajímavé. Samostatný výukový blok byl věnován také novému zdravotnickému materiálu a věcným prostředkům, kterými hasiči ve své výbavě nyní disponují, či v brzké době disponovat budou. Součástí programu IMZ byla v neposlední řadě také přednáška ZZS ZK o součinnosti složek integrovaného záchranného systému (IZS) u mimořádných událostí s velkým počtem zraněných osob a o správných postupech hasičů při třídění raněných metodou START, na což plynule navazovalo představení mobilní techniky, kterou ZZS ZK k řešení mimořádných událostí tohoto typu nově disponuje.
Letošní IMZ hasičů-zdravotníků HZS ZLK bylo celkově hodnoceno pozitivně, zejména kvůli jeho struktuře, díky které si hasiči mohli řadu postupů a činností osvěžit nejen teoreticky, ale následně i prakticky. Velmi kladně bylo hodnoceno také zapojení profesionálních zdravotnických záchranářů ‑ zaměstnanců ZZS ZK, kteří po odborné stránce zajišťovali maximální možnou míru kvality výuky. K realizaci úspěšného IMZ hasičských zdravotníků rovněž jednoznačně přispělo také výborné zázemí VPŠ a SPŠ MV v Holešově.
Za vynikající spolupráci v rámci IZS tímto HZS Zlínského kraje děkuje vedení a lektorům Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a taktéž vedení a zaměstnancům Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Holešově za umožnění realizace IMZ v jejich prostorech.
Poznatky a zkušenosti, které hasiči-zdravotníci každoročně na obdobných školeních získávají, následně v rámci pravidelné odborné přípravy dále předávají kolegům na směnách na jednotlivých stanicích, což je jedna z náplní činností hasičských zdravotníků v rámci organizačního řízení. Celkově tak i toto zaměstnání bezesporu povede k ještě lepšímu a efektivnějšímu poskytování první pomoci příslušníky jednotek HZS ZLK při zásazích, u nichž může být ohrožen lidský život.
Autor: kpt. Ing. Tomáš Bártek, specialista v oblasti IZS a řízení jednotek požární ochrany HZS Zlínského kraje
Výcvik profesionálních hasičů
Zdroj: HZS Zlínského kraje