Obec Ralbice, německyRalbitz, je velmi zajímavá obec v Německu, která se nachází v části území zvané Lužické Srbsko. Rádi bychom Vás do této obce, jejíž obyvatelé mimo německého jazyka zcela přirozeně hovoří a jednají i v hornolužické srbštině ( v místních podmínkách je to dokladem, že i jazyk s jen poměrně malým množstvím mluvčích může být soběstačný pro většinu normálních životních situací) pozvali a upozornili, proč by jste tuto obec měli navštívit.
Určitě to není kvůli jazyku. I když je lužická srbština velmi podobná češtině, asi ve stejné míře jako slovenština, tak moc nespoléhejte, že se v těchto končinách domluvíte česky.
Co je ovšem zcela ojedinělé a pro nás až nepochopitelné, je místní hřbitov, který nikde jinde nenajdete. V Ralbici se okolo poutního kostela Panny Marie v Róžantu nachází hřbitov sestávající se z několika střídavě užívaných částí, z nichž v každé se již po několika desetiletí, pohřbívá do řad dle pořadí úmrtí. Neexistují zde rodinné hroby, je zde pouze hrob jedince v pořadí jak zemřel. Tento hrob se jménem vždy existuje jen 25 let, poté hrob zaniká a je do něj uložena další zemřelá osoba. Tuto tradici na základě myšlenky, že mrtví předstupují před Boha jako sobě si rovni, vytvořil a uvedl do života po roce 1945 místní duchovní, katolický kněz.
Dle této myšlenky pravidla stanoví, že po uložení zemřelého do hrobu je jeho hrob označen bílým křížem se jménem. Všechny kříže všech hrobů jsou zcela stejné a hroby jsou shodně upravené, bez kamenných prvků. Bílé kříže jsou vyrovnány v přesných řadách v zákrytech, jak je to známé z vojenských hřbitovů.
Smysl těchto pravidel je tedy symbolismus, že mrtví předstupují před Boha jako sobě si rovni. Je to spíše evangelická nebo protestantská idea, která však v Ralbici pozoruhodně zdomácněla navzdory tomu, že tato obec leží ve výlučně katolickém kraji neboť místní obyvatelé, Lužičtí Srbové, kteří v obci tvoří až 90% obyvatel, jsou římskokatolického vyznání a navíc velmi zbožní a tradičně založení.
V Ralbici se ovšem nachází nejen unikátní hřbitov s bílými kříži, ale je zde každoročně o velikonočních svátcích konána i jedna z nejhezčích slavností ve střední Evropě, tzv. křižácká jízda.
Jde o jezdecké procesí na koních s ozdobnými postroji a s jezdci – muži v černých fracích s cylindry. Až 700 jezdců v ukázněných dvojstupech projíždí na sváteční den Vzkříšení každoročně Ralbici, aby tzv. křižáckou jízdou posvětili místní pole a oslavili zmrtvýchvstání Krista.
Obě tyto události činí Ralbic, ležící severozápadně od Budyšína a východně od okresního města Kamence, 70 km severovýchodně od Drážďan, místem, které určitě stojí za návštěvu.
Obec Ralbic je přístupná po dálnici A4 od Drážďan a poté po silnici první třídy B 96 směr do Königswarty, nachází se v ní i železniční stanice a je od Ralbice vzdálena cca 2,5 km.
Redakce hasiči.cz
Foto: Redakce hasiči.cz, TMGS Dresden
Informační zdroj :
Návštěva redakce Hasiči.cz v rámci FAM-Trip Tschechische Journalisten Thomas Cook
Wikipedia
Foto: Redakce hasiči.cz, informační materiál agentury :Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH, Bautzner Straße 45 – 47, 01099 Dresden
Napište nám jak se vám návštěva v Ralbici líbila. Pošlete nám z vaší návštěvy fotky nebo video.