Bulharsko v ohnivé pasti

Žhavé aktuality/Ze světa

16.07.2024 | Bulharsko
Bulharsko v ohnivé pasti

Při požáru shořelo více než deset domů z vilové zóny vesnice Otets Paisievo v oblasti Kaloyanovo. Řekl to Assist. Inspektor Dimitar Brišimov – vedoucí zásahové jednotky na Oblastním ředitelství "Požární a záchranná bezpečnost" – Plovdiv.

Plameny hasí celkem 12 hasičských týmů. V centru vesnice se nachází nosič vody obce Hisarya. Lidé žijící ve vilové zóně byli evakuováni.

Česko vyslalo k požárům V Bulharsku dva vrtulníky.

Očekává se také odpověď Rumunska s žádostí o pomoc.

Dnes přiletěly do Staré Zagory dva vrtulníky, aby dostaly pod kontrolu požáry, které v oblasti zuří.

"Cougar" z 24. letecké základny Krumovo letectva vzlétla v 09:52 a druhý vrtulník "Mi-17" jen o pět minut později. Stroje plní gyomy vodou z jezera minerálních lázní Stara Zagora.

V tuto chvíli je nejdůležitější dostat požár pod kontrolu, vše ostatní je následné, stejně jako případná identifikace pachatele tohoto vážného požáru. Nejsou zde ohrožené osady ani občané v nouzi.

Čtvrtý den boje s plameny

Hoří tisíce akrů borových lesů.

Bulharsko už čtvrtý den bojuje s požáry. Hoří tisíce akrů borových lesů. Armáda nadále pomáhá hasičům a dobrovolníkům v boji proti požárům. Vrtulníky letectva místy hasí ohniska nákazy.

Mezitím prokuratura oznámila, že začala vyšetřovat příčiny požárů jak ve Staré Zagoře, tak v Hisarji, Karlu a Kalojanovu.

Situace ve Svilengradu a Haskově

Nejobtížněji se dostává pod kontrolu požár v Sakaru, kde se plameny rozšířily na plochu 80 000 akrů.

V oblasti Lisovo-Levka je požár lokalizován. V pondělí byl při hašení vážně zraněn devatenáctiletý dobrovolník. Na klinice v Plovdivu má popáleniny na 75 procentech.

"Dobrovolníci by měli mít možnost zasahovat spolu s našimi zaměstnanci. Je třeba je vyškolit," vysvětlil zástupce ředitele generálního ředitelství "Požární bezpečnost a ochrana obyvatelstva.

Ve většině vesnic bylo zničeno 100 % pastvin pro zvířata.

Situace v regionu Stara Zagora

Po celou noc pokračovaly pokusy zastavit šíření velkého požáru, který vypukl v pondělí pozdě odpoledne nad Starou Zagorou.

Během noci začala těžká technika z dolů Maritsa East provádět mýtiny, aby zastavila šíření požáru do letoviska Minerální lázně Stara Zagora, do vilových oblastí v oblasti a do vesnice Pryaporets.

V prvních hodinách požáru se na hašení podíleli dobrovolníci, kterým se podařilo zachránit několik domů. Požár však zachvátil budovy.

"Všechny instituce jsou na svém místě, ale požár je na svém vrcholu. Je tu také silný vítr, který to šíří," řekl starosta Staré Zagory Živko Todorov.

Situace zůstává složitá. Práce v terénu pokračují. V současné době máme také mnoho dobrovolníků. Na místě zasahuje více než 100 lidí se sedmi hasičskými vozy. Obvod požáru je asi 12 km a existují různá ohniska.

Situace u Hisarya

Oheň zachvátil 20 000 akrů lesů a vinic v této oblasti. Požár je lokalizovaný, ale v Sarnena Sredna Gora stále doutnají.

Noc proběhla klidně. Ve službě jsou policisté, kteří situaci monitorují.

Požár v pohoří Ogražden

Na bulharském území stále hoří, ale je lokalizovaný, řekl BTA šéf Regionální služby požární bezpečnosti a ochrany v Petrichu, vrchní inspektor Stojan Tilev. Jak napsala BTA, požár byl přenesen z Republiky Severní Makedonie do Bulharska.

Signál o lesním požáru na území sousední země, v těsné blízkosti hranic v Bulharsku, byl přijat 11. července kolem 20:30 na RSPBZN - Petrich.

autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Foto ilustrační redakce HASIČI.CZ, © ​Desi Eccleston