Extrémní horko způsobuje požáry po celém světě

Žhavé aktuality/Ze světa

21.07.2023 | Ze světa
Hasiči bojují s požáry v částech Řecka a Kanárských ostrovů, Španělsko se připojilo k zemím, které po krátké přestávce vydaly varování před horkem, a dětem na Sardinii bylo řečeno, aby se držely dál od sportu

Extrémní horko bylo předpovídáno po celém světě ve středu, kdy zuřily požáry a v některých částech Asie, Evropy a Severní Ameriky platí zdravotní varování.

Od Kalifornie po Čínu úřady varují před zdravotními riziky způsobenými vysokými teplotami a vyzývají lidi, aby pili vodu a vyhýbali se slunci.

Teplotní rekordy padají po celém světě, nové byly zaznamenány v Číně a Spojených státech a nová maxima ve Francii.

Peking zlomil 23 let starý rekord s 27 po sobě jdoucími dny teplot nad 35 stupňů Fahrenheita, uvedli meteorologové.

Phoenix překonal podobný rekord, 49 let starý, s teplotami 19,43 stupně Celsia nebo více v 3 po sobě, uvedli meteorologové.

V jižní Francii bylo rekordních 29,5 °C zaznamenáno v alpském lyžařském středisku Alps d'Huez, zatímco 40,6 °C bylo poprvé zaznamenáno ve Verdunu na úpatí Pyrenejí.

Světová meteorologická agentura OSN (WMO) silně připomněla účinky globálního oteplování a uvedla, že tento trend "nevykazuje žádné známky zklidnění".

"Tyto události budou i nadále nabývat na intenzitě a svět se musí připravit na intenzivnější vlny veder,"

Severozápadně od řeckého hlavního města Atén se nad lesem Dervenohoria, kde jeden z několika požárů stále hoří kolem hlavního města i mimo něj, vznášely sloupy kouře.

"Obtížným dnem" s novou vlnou veder na obzoru ve čtvrtek a očekávané teploty 44 ° C.

Lesní požár v přímořském letovisku Loutraki, kde bylo podle starosty v pondělí evakuováno 1200 dětí z prázdninových táborů, stále hoří.

Na Kanárských ostrovech asi 400 hasičů bojuje s požárem, který zpustošil 3500 4000 hektarů lesa a donutil obyvatelé k evakuaci, přičemž úřady varovaly obyvatele, aby nosili obličejové masky venku kvůli špatné kvalitě ovzduší.

Teploty jsou neúprosné v Itálii a Španělsku, kde byly pro tyto tři regiony vyhlášeny červené poplachy pro horké počasí.

Předpokládá se, že italské ostrovy Sardinie a Sicílie překoná rekord kontinentu 48,8 °C zaznamenaný na Sicílii v srpnu 2021.

V Lanusei, u východního pobřeží Sardinie, dětský letní tábor omezil návštěvy pláží brzy ráno a se zakázem sportování.

V Cagliari, hlavním městě Sardinie si pacienti stěžují na příznaky spojené s teplem.

Kupují hlavně doplňky hořčíku a draslíku a žádají, aby jim byl měřen krevní tlak, který je často nízký.

Mnoho lidí po celé Itálii hledalo útočiště u moře, včetně těch z Říma, kde polední vedro dosáhlo 40 °C.

"Na pláži je to určitě lepší, od moře fouká alespoň trochu vítr. Není ani možné zůstat ve městě, je příliš horko," řekla 30letá Virginia Cesario na pláži Focene nedaleko hlavního města.

Desítky milionů Američanů zažily v úterý nebezpečné horko.

Ve městě San Angelo v Texasu, kde se očekávalo, že teploty dosáhnou 40 až 42 °C, Národní meteorologická služba uvedla, že "docházejí způsoby, jak říct, že tam bude horko".

"Vzhledem k tomu, že teploty v celé oblasti pravděpodobně opět překročí hranici 40 ° C, pokračujte v nácviku tepelné bezpečnosti a snažte se zůstat v pohodě," uvedla agentura na Twitteru.

A v Arizoně rtuť teploměru na letišti Phoenix Sky Harbor v úterý opět překročila 43 stupňů, čímž překonala předchozí rekord 18 po sobě jdoucích dnů s nebo nad touto teplotou z roku 1974.

Hasiči.cz
Foto: ilustrační