Na východě Slovenska došlo k průtrži mračen. Vyhlásili stav nouze

Žhavé aktuality/Ze světa

16.07.2024 | Slovensko
Na východě Slovenska došlo k průtrži mračen. Vyhlásili stav nouze

Dnešní intenzivní bouřky, které zasáhly východní Slovensko, přinesly extrémní jevy. Nejhůře dopadlo město Vranov nad Topľou, kde zřejmě došlo k průtrži mračen. Silný vítr způsobil ve městě škody a museli vyhlásit stav nouze. Hasiči jsou v pohotovosti.

Včera jsme na našem území zažili klidný den, ale dnes se situace změnila. Počasí začala opět ovlivňovat studená fronta, která na naše území v uplynulých dnech přinesla i řadu bouřek, které způsobily problémy.

Dnešní bouřky byly opět extrémně nebezpečné. V oblasti východního Slovenska dokonce došlo k průtrži mračen, která zanechala velké škody.Vyskytlo několik intenzivních bouřek s téměř 14 000 údery blesku, jak je vidět na záznamu detekce blesků.

Průtrž mračen ve Vranově nad Topľou

Samotné město Vranov nad Topľou, kde k průtrži mračen došlo, však dopadlo ještě hůře. Tuto anglickou frázi můžeme přeložit jako ozemples, ale to zní spíše humorně než profesionálně.

Downburst je meteorologický jev, při kterém se velmi silný a náhlý sestupný proud vzduchu při kontaktu šíří do stran po povrchu Země. Tento jev může způsobit vážné škody podobné těm, které způsobuje tornádo, ale mechanismus jejich výskytu je odlišný. K downburstu dochází, když silný proud studeného vzduchu sestupuje z horních vrstev atmosféry na povrch. Tento vzduch může být ochlazován buď odpařováním dešťových kapek, nebo táním krup. Když tento studený vzduch dosáhne povrchu, rozpíná se vodorovně a způsobuje silné poryvy větru v okolí.

Ve Vranově nad Topľou způsobil downburst velké škody. Vyvrátil několik stromů a dokonce strhl střechy.

Policie eviduje 6 poškozených střech na domech a několik vyvrácených stromů. Bouře také poškodila 3 auta.

autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Foto ilustrační redakce HASIČI.CZ, © ​Desi Eccleston