Ohnivá noční můra v Evrosu a v Alexandrúpolisu

Žhavé aktuality/Ze světa

22.08.2023 | Řecko
Již čtvrtý den po sobě pokračuje rozsáhlý požár, který vypukl v Alexandrúpolisu a začal v sobotu. Mezitím hasiči bojují s požáry v mnoha částech země. Zároveň je dnes v úterý 22.8.2023 stupeň rizika požáru charakterizován jako "extrémní" v Atice, středním Řecku a na Peloponésu.

Navzdory mimořádnému úsilí hasičských sborů pokračuje ničivý průběh požáru, poháněný přetrvávajícími silnými větry převládajícími v obci Alexandroupolis.  Požár vznikl včera v noci z ohniska několika Romů, kteří pálili kabely a pneumatiky. Hasiči operující v lese Dadia v Evros byli konfrontováni s děsivou podívanou, když našli 18 lidí, kteří byli spáleni ohněm, který prošel kolem místa.

Se dvěma zprávami od čísla 112
bylo současně evakuováno devět osad s rozkazem nasměrovat občany do Komotini. Poselství civilní ochrany se týká zejména osad: Mesimvria, Atarni, Avra, Komaros, Perama, Mesti, Dikella, Sykorrachi a Plaka.

Na palebných frontách osad Plaka, bývalé osady Amfithea a na velmi rozsáhlé frontě v borovém lese Kirki, která probíhá a postupuje buď na jih nebo na západ směrem k Sykorrachi, pokračuje dnes nerovná bitva hasičských sborů o uhašení ohně, který hoří v Evrosu od sobotního rána.

Podle údajů hasičského sboru pracuje 214 hasičů s 11 týmy speciálných oddělení a 59 vozidly, silami řecké policie, dobrovolnými hasiči, vodními cisternami a stavebními stroji Národní gardy a místních úřadů. Čtyři hasičská letadla a tři hasičské vrtulníky pomáhají při hašení ze vzduchu.

Zdroj: iefimerida, eonom