Přirozená mumifikace obvykle trvá až rok, ale tělo člověka bylo kompletně mumifikováno za něco málo přes dva týdny.
Úplnou mumifikaci mužského těla za pouhých 16 dní popsali bulharští forenzní experti. Jedná se o extrémně vzácný případ předčasné mumifikace, protože proces trvá v průměru několik měsíců. Případ je popsán v časopise Cureus.
3. září 2023 bylo nalezeno lidské tělo na trávnících poblíž železniční trati v bulharské Sofii. Vedle těla byla jeho taška plná osobních věcí a láhev alkoholu. Policie zjistila, že tělo patří 34letému muži, který byl naposledy viděn živý 18. srpna 2023. Tělo mělo na sobě tričko. šortky a ponožky a je potvrzeno, že to byly šaty, ve kterých byl naposledy viděn živý. Existují informace, že zesnulý chronicky holdoval alkohol. Tělo bylo posláno k pitvě na Kliniku soudního lékařství a deontologie v Sofii. Během externího vyšetření nebyla zjištěna žádná traumatická zranění. Povrch kůže vykazuje zbarvení od světle až tmavě hnědé a tvrdé a tvrdé," napsal Cureus.
Amman byl nalezen ve "stádiu úplné mumifikace" pouhých 16 dní poté, co byl naposledy spatřen živý. Při popisu tohoto neuvěřitelně vzácného jevu autoři případové zprávy říkají, že mozek, střeva a další orgány mrtvého muže se smrskly na "bezstrukturní masy", ale nedokázali vysvětlit, jak mrtvola dosáhla tak pokročilého stavu mumifikace v tak krátkém čase.
Ve zprávě jsou také fotografie mrtvoly pro ty, kteří chtějí vidět, ale varujeme, že pohled může být velmi znepokojující.
"Důkladné vyšetření těla ukázalo, že vnitřní orgány v lebeční, hrudní a břišní dutině se rozpadly na vysušené, hnědočerné hmoty," dodali.
Zmateni neobvyklým stavem ostatků, vědci říkají, že přirozená mumifikace "je časově náročný proces od několika týdnů do asi 6-12 měsíců." Taková transformace je obvykle možná pouze v extrémně teplých a suchých podmínkách, jako jsou denní teploty, které neklesnou pod 30 stupňů Celsia a průměrná vlhkost pod 50 procent.
Úroveň slunečního záření musí být také kolem 600 wattů na metr čtvereční, aby došlo k přirozené mumifikaci, a rychlost větru by měla být kolem 32 kilometrů za hodinu, aby se proces urychlil. Když jsou splněny všechny tyto podmínky, je možné, aby mrtvé tělo vyschlo dostatečně rychle, aby zastavilo proces rozkladu a vedlo k konzervaci.
Nicméně během 16 dnů mezi mužovou smrtí a objevením jeho mumifikované mrtvoly se teplota v Sofii pohybovala mezi 16 a 33 stupni Celsia, což je mimo rozsah potřebný pro přirozenou mumifikaci. Relativní vlhkost zaznamenaná v tomto období byla 52 procent, zatímco průměrné sluneční záření bylo pouze 257,9 wattů na metr čtvereční.
Rychlost větru byla také hluboko pod hodnotami potřebnými pro mumifikaci, i když autoři spekulují, že projíždějící vlaky mohly pomoci vytvořit vhodné větrné podmínky, které mohly přispět k odpařování tekutin z těla.
Obecně platí, že v druhé polovině srpna v Sofii rozhodně nebyly vhodné podmínky pro přirozenou mumifikaci, což ztěžuje vysvětlení, jak to, že tělo tohoto muže bylo tak suché a tvrdé, když mělo shnít.
Studie byla publikována v časopise Cureus.
Zdroj + foto: vesti.bg