Polsko: Zjištěno ohnisko ptačí chřipky

Žhavé aktuality/Ze světa

19.02.2024 | Skrzebowa/ Polsko
Polsko: Zjištěno ohnisko ptačí chřipky
 

Ohnisko ptačí chřipky bylo zjištěno ve vesnici Skrzebowa (Velkopolské vojvodství). Nemoc byla potvrzena u hejna chovných kachen. Celkem 21 000 kusů drůbeže bylo zplynováno a převezeno k likvidaci. Od začátku roku byla ve Velkopolsku zjištěna již tři ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky.

Informace o dalším ohnisku nemoci poskytl Andrzej Żarnecki, zemský veterinární úředník v Poznani. Byly zjištěny ve vesnici Skrzebowa v okrese Ostrów. Propuknutí nemoci bylo potvrzeno v hejnu 5 000 chovných kachen, které rodí mláďata.

"Vzhledem k tomu, že majitel měl další tři stáda na různých místech, musela být všechna preventivně zlikvidována," řekl Żarnecki.

Celkem 21 000 kusů drůbeže bylo zplynováno a převezeno k likvidaci.

Podle provinčního veterináře je vypuknutí ptačí chřipky v okrese Ostrów vážným nebezpečím, protože jižní Velkopolsko je oblastí s největším počtem kachních farem v Polsku.

Ve Velkopolsku byla podle Żarneckého od začátku roku zjištěna ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky v těchto župách: Międzychód, Szamotuly a Konin.


Lékař nabádá k opatrnosti

Dne 19. února vydá Velkopolský vojvoda nařízení o ochraně a ohrožených oblastech.

To znamená, že v okruhu 3 km od ohnisek nákazy bude vytvořeno ochranné pásmo a v okruhu 10 km rizikové pásmo. Rozhodnutí s sebou nese zvláštní postupy pro chovatele v této oblasti, kteří například nemohou bez souhlasu okresního veterinárního lékaře prodávat svou drůbež nebo kupovat novou drůbež za účelem rozšíření hejna.

Veterinární lékař nabádá k maximální opatrnosti a přísnému dodržování doporučení veterinární inspekce v oblasti chovu drůbeže.

Chovatelům drůbeže se doporučuje, aby přijali vhodná opatření biologické bezpečnosti k minimalizaci rizika přenosu viru ptačí chřipky, včetně m.in. chránit krmivo před volně žijícími zvířaty, nekrmit drůbež venku a používat ochranný oděv a obuv na farmě.

Chovatelé by také měli informovat příslušné osoby a instituce o všech podezřeních souvisejících s výskytem infekční choroby u drůbeže ve svých chovech: veterinárního lékaře v soukromé praxi, úředního veterinárního lékaře, vedoucího obce, starostu nebo starostu města.

Jedním z hlavních důvodů šíření virového onemocnění je jarní migrační období volně žijících ptáků, kteří šíří ptačí chřipku, ale nevykazují typické příznaky onemocnění jako u drůbeže chované lidmi.


Zdroj + foto: 
tvn24.pl