Povodně v Polsku

Žhavé aktuality/Ze světa

16.09.2024 | Polsko
Povodně v Polsku

Situace v souvislosti s povodněmi je mimořádně kritická i v sousedním Polsku. Povodně si zde již vyžádaly nejméně 5 obětí. Některá místa jsou odříznutá od světa, ani záchranáři se tam nedostanou.

Napjatá a někdy kritická situace panuje v jihozápadním Polsku, které bylo zasaženo povodněmi. Město Nisa je ohroženo druhou povodňovou vlnou, protože přehrada nemohla odolat náporu vody několik kilometrů nad ní. Starosta města Opole vyhlásil v noci na dnešek povodňovou pohotovost kvůli zhoršující se situaci na řece Odře. Podle dosavadních informací si povodně vyžádaly pravděpodobně životy pěti lidí.

Zatím poslední obětí živlu je jednasedmdesátiletý Krzysztof Kamiński - chirurg a primář jednoho z oddělení okresní nemocnice v Nise, který se o víkendu nevrátil domů ze služby, napsal dnes deník Rzeczpospolita. Tělo lékaře bylo nalezeno v noci poblíž ulice, která byla den předtím zcela pod vodou, hlásí noviny. Podle něj si povodně v Polsku pravděpodobně vyžádaly životy i dalších čtyř lidí: dvou mužů a dvou žen. Deník však také upozornil, že zatím není jisté, zda všechna tato úmrtí přímo souvisejí s povodní.

Podobný názor vyjádřil i mluvčí ministerstva vnitra, který podle agentury PAP hovořil o čtyřech obětech. "Ale nechci zobecňovat, že příčinou všech těchto úmrtí jsou povodně," řekl Jacek Dobrzynski.

Obyvatelé jsou evakuováni, přehrada se nedokázala vypořádat s náporem vody

Situace na Kladské Nise nad městem Nisa se opět zhoršila. Zřítil se propustek mezi dvěma nádržemi nad městem Paczków. Radnice nařídila evakuaci části obce. V Nise, která se nachází několik kilometrů po proudu, se po 13:00 rozezněly sirény, které varovaly obyvatele před vzestupem hladiny vody. Úřady je vyzvaly, aby se přesunuli do bezpečí.

V Nise byla situace složitá už v neděli večer, hasiči například evakuovali celou nemocnici. Zdravotnické zařízení zůstává mimo provoz, varovalo vedení města. Lidé v Nise jsou bez dodávek pitné vody, protože je pravděpodobně poškozená vodovodní síť.

V Opolí přesáhla hladina řeky Odry ráno šest metrů. "Vyhlášení povodňového poplachu znamená další monitoring hrází a technického vybavení, stejně jako volání všech záchranných složek do nepřetržité pohotovosti," řekl starosta Opole Arkadiusz Wiśniewski.

Jako "stav zoufalství a velkého lidského dramatu" popsal reportér serveru onet.pl situaci v Kladsku, jehož centrum bylo v neděli pod vodou. "Představte si, že hladina Nisy pro vyhlášení poplachu je 2,5 metru. V hrozném roce 1997 dosáhla hladina 6,5 metru, včera (v neděli) jsme měli osm metrů," řekl reportér.

Dodal, že dnes ráno ve městě silně pršelo. Polský hydrometeorologický ústav upřesnil, že hladina Kladské Nisy v Kladsku byla téměř o 150 centimetrů vyšší než při katastrofální povodni v roce 1997. Podle něj nyní vysoká voda poškodila i automatické zařízení na měření množství vody.

Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Foto: ilustrační pexels