Požár v Řecku: Ve vesnicích poblíž hranic jsou slyšet výbuchy z min

Žhavé aktuality/Ze světa

23.07.2024 | Bulharsko
Požár v Řecku: Ve vesnicích poblíž hranic jsou slyšet výbuchy z min

Bulharsko je plně připraveno reagovat v případě, že by oheň přicházející z Řecka překročil hranici. Síly armády, četnictva a hasičů spolu s vodním dělem jsou již na místě.

Požár je však stále kilometr daleko na hranicích.

Miny, kvůli kterým se řecké úřady vyhnuly uhašení požáru ve Slavjance, už hřmí, říkají lidé ve vesnici Petrovo, která se nachází na úpatí požáru.

"Včera v noci tam byly miny, volali mi z Goleševa, aby se mě zeptali, kde hoří. Již nyní směřuje k Bulharsku. O půlnoci zahřměly miny. Je slyšet slabé dunění a je vidět, že jde o ohňostroj," říkají místní.

V nejbližší vesnici k zelené hranici - Golešovo, jsou lidé klidní. O evakuaci zatím nikdo neuvažuje.

Oheň hoří dál asi kilometr od hraniční brázdy. K bulharskému území se přibližoval velmi pomalu.

"Nijak zvlášť se nevyvíjí po obvodu vysokou rychlostí. Oheň je kořenový, hoří hlavně suchá tráva a keře. Jeho šíření je směrem k hřebeni hory, kde jsme již od 05:00 ráno rozmístili naše síly a prostředky. Poslední věc, kterou mi oznámili, je, že i kouř se již zmenšil a jeho šíření se ještě více zpomalilo," řekl komisař Valentin Vassilev, ředitel RSPBZN Blagoevgrad.

"S vrtulníky a letadly se jim to nedaří uhasit, ale podaří se jim to zpomalit. To nám zase dává příležitost ji pozorovat a víceméně posoudit, kde bude fronta, pokud nakonec dosáhne našeho území," řekl Plamen Pojukov, ředitel Státní lesní správy Dupnica.

Stroj na řezání vodním paprskem je již k dispozici v Petrovu. Bude použit v případě potřeby. Na místě je již 25 vojáků z 3. velitelství v Blagoevgradu a 6 specializovaných technik pozemních sil. Četnické čety jsou ve službě také v Petrovu a Golešovu.

"Za poslední 4 dny, od té doby, co jsme zde požár uhasili, je maximální šíření pouze na jednotlivých suchých borovicích, které nejsou předpokladem pro jeho šíření vysokou rychlostí," vysvětlil Com. Valentin Vasiljov.

"Mým návrhem bude začít rozšiřovat čistý hraniční pás mezi dvěma územími - naším a Řeckou republikou," řekl Plamen Pojukov.

Podle předpovědi meteorologů by dnes v noci mělo v oblasti Petrovo pršet.

Hasiči.cz
foto: ilustrační Hasiči.cz