Požáry se rozšířily po celém Středomoří a zpustošily několik zemí

Žhavé aktuality/Ze světa

26.07.2023

Požáry se nadále šíří po celém Středozemním moři. Několik částí jižní Evropy a severní Afriky je zpustošeno požáry, které si v Alžírsku dosud vyžádaly 34 mrtvých.

V Řecku navíc přišli o život dva piloti tankovacího letadla při boji s plameny na jednom z postižených ostrovů Euboia. V této bitvě je také Itálie, kde záchranné týmy našly dvě těla na okraji města Palermo, obklopené ohněm.

Požár ohrožuje také portugalské město Cascais, vzdálené asi 35 kilometrů od Lisabonu. Tam si velký požár preventivně vynutil evakuaci vesnice Zambujeiro.

Vysoké teploty, které byly zaznamenány v posledních dnech, přispěly k deficitu srážek a suchosti půdy, což způsobilo, že se požáry snadněji šíří a jejich hašení je obzvláště komplikované.

Konkrétně voda Středozemního moře dosáhla rekortních 28 stupňů, což je o čtyři více, než je obvyklé v jihovýchodní oblasti Pyrenejského poloostrova, podle Státní meteorologické agentury. V Biskajském zálivu také dosáhly dvou a tří stupňů nad normálem.

V Řecku požáry spálily více než 34 000 hektarů a velké požáry na třech ostrovech, Rhodosu, Korfu a Euboie, zůstávají částečně mimo kontrolu, přičemž tisíce hasičů a dobrovolníků pracují nepřetržitě, aby dostaly plameny pod kontrolu.

Hasiči bojovali v noci z úterý 25. na středu 26. července proti virulentnímu požáru rozdmýchanému poryvy větru  Horní Korsika v sektoru Pigna. Více než 200 hektárů středomořského lesa shořelo v  noci z úterý na středu na severu francouzského ostrova Korsika při požáru, který úřady považují za stabilizovaný a na jehož hašení pracuje 200 hasičů.
Více než 600 hasičů pracuje v Cascais v Portugalsku

Okolí portugalského města Cascais ohrožuje také požár, který vypukl v úterý odpoledne v přírodním parku Sinta-Cascais, který se rozkládá na zhruba 145 kilometrech čtverečních.  Více než 600 hasičů pokračuje ve středu v práci na uhašení požáru.

V jedné z vesnic postižených požáremse obyvatělé snažili chránit své domovy kbelíky vody a hadicemi, když silný vítr rozdmýchal plameny.

V Itálii pět mrtvých při požárech a prudkých bouřích. Nejméně pět lidí zemřelo v Itálii při silných bouřkách na severu země a požárech na Sicílii, což by mohlo přimět vládu k vyhlášení stavu nouze v nejhůře postižených regionech.

Tři oběti na řeckém ostrově Euboia. Dva piloti Canadairu při tragické havávii letadla a tělo muže bylo nalezeno ohořelé v úterý v Řecku na jihu ostrova Euboia. Země byla zpustošena ohněm. Požáry jsou obzvláště ničivé na turistických ostrovech, jako je Rhodos naproti tureckému pobřeží a na druhém konci země, Korfu, v Jónském moři, zatímco turistická sezóna je v plném proudu.

Kouř se v Tunisku udusil k smrti

Lesní požáry vypukly v pondělí také v severozápadním Tunisku a v úterý si vyžádaly první oběti. Zesnulý, ředitel školy ve městě Nefza, které se nachází v regionu Beja 150 kilometrů od hlavního města, zemřel na udušení poté, co se plameny rozšířily ze zalesněné oblasti do blízkých domů.

Dosud bylo provedeno až 45 hasicích operací v Sejnane v provincii Bizerte a Tabarka v Jenjoubě. V posledně jmenovaném, na hranici s Alžírskem, oheň zničil nejméně 450 hektarů borovicového lesa.

Současně bylo kvůli vlně veder zaznamenáno sedm souběžných požárů v regionu hlavního města Velkého Tunisu, kde žije asi 2,5 milionu obyvatel.

Od neděle zemřelo v Alžírsku nejméně 34 lidí

Foto: ilustrační