Hovoříme o postižených oblastech, jako je Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko a Itálie. Výzva je zaměřena na všechny turisty, lovce, gastarbeitery, řidiče nákladních automobilů a další cestující. Za žádných okolností byste si neměli brát domů vepřové výrobky, oblečení nebo obuv nebo předměty, které mohou obsahovat kontaminovanou půdu.
Podle hornorakouské zemědělské komory je zde více či méně silné rozšíření v populaci divokých prasat a částečně i u domácích prasat. S výjimkou Švýcarska a Slovinska je Rakousko "obklopeno" nemocí. "Epidemie se neustále šíří."
Ochrana pouze prevence
Neexistuje žádná léčba afrického moru prasat. Prevence je jedinou ochranou, která zabraňuje přenosu nemoci.
Virus nepředstavuje zdravotní riziko pro člověka. jsou všat považovány za hlavné vysílače.
Nejnovější zprávy přicházejí z italské Lombardie. Tam, asi 100 kilometrů severně od Janova, musela být zabita populace prasat domácích se 133 zvířaty.
Zatím nebyla v bezprostřední blízkosti postižené farmy nalezena žádná nakažená divoká prasata, vysvětluje komora. Proto existuje podezření, že v přenosu mohl opět hrát roli lidský faktor.
V této souvislosti Hospodářská komora upozorňuje na zajištění kvality prostřednictvím pečeti schválení AMA. Tím je v Rakousku zajištěn porod, krmení a porážka. U jiných tuleňů je naopak třeba zpochybnit původ masa.
Další nebezpečí z masa divočáků
V Horním Rakousku úřady varují také před dalším nebezpečím, které představuje maso divokých prasat. V okrese Braunau provádí veterinární služba spolkové země Horní Rakousko v současné době screening. Odborníci chtějí objasnit, zda může dojít k expozici takzvaným perfluoralkylovým látkám (PFAS).
Ty pocházejí z chemického a plastikářského průmyslu. PFAS mohou mít negativní dlouhodobé účinky na zdraví člověka.
Zdroj autor foto: heute.at