Videa: Oheň se nekontrolovatelně šíří na Kanárských ostrovech

Žhavé aktuality/Ze světa

17.08.2023 | Tenerife / Kanárské ostrovy

Oheň na Tenerife již spálil 2 600 hektarů a donutil omezit městskou oblast El Rosario.

Obyvatelstvo nezažilo takovou katastrofu 40 let.

17 letadel a vrtulníků neúnavně bojuje. Na místě čelí 250 hasičů virulentnímu požáru v obtížně přístupné oblasti. Ve dne v noci zapalují protiohně, aby oheň neměl šanci postupovat.

Více než sto vojáků a 34 specialní zásahové složky UME se účastní přímých útoků na plameny. zásah je komlikovaný terénem ale i  počasím. Hasiči po celém ostrově jsou v pohotovosti.

Lesní požár, který od úterý 15.8.2023 zasáhl šest obcí Tenerife, spotřeboval více než 2 600 hektarů  v obvodu 31 kilometrů, s potenciálem, který nebyl v souostroví pozorován a který donutil nařídit omezení městské oblasti obyvatelstva v El Rosario.

Prezident Kanárských ostrovů Fernando Clavijo ve čtvrtek řekl, že mezi uvězněnými a evakuovanými je více než 7600 lidí. Kromě toho po zasedání koordinačního plánu pro monitorování požárů Clavijo naznačil, že práce na hašení plamenů je účinná, ale jsou prováděny s obtížemi, protože meteorologický vývoj nebyl podle očekávání.

Rosa Dávila, prezidentka Cabildo de Tenerife, uvedla, že bylo rozhodnuto omezit přilbu El Rosario, která se nachází v La Esperanze, kvůlichodníku vytvořenému ohněm a vyčistit silnice pro průchod bezpečnostních sil.

Zdroje nouzového zařízení uvedly, že během noci pokračovaly evakuace v obci El Rosario a kromě čtvrti Las Barreras byla nařízena evakuace ulice El Preventorio od křižovatky TF-24 do rekreační oblasti Las Raíces.

Na druhou stranu, úkryt otevřený pro evakuované v Arafo změnil místo kvůli vývoji požáru a přesunul se do Sportovního pavilonu San Isidro-El Chorillo v El Rosariu.

Šest dotčených obcí

Požár vypukl v úterý kolem 23:30 v horách Arafo na jihu Tenerife  a rozšířil se do obcí Candelaria, El Rosario, La Victoria, Santa Úrsula a La Orotava, poslední tři na severu ostrova.

Více než sto vojáků a 34 speciální zásahové složky UME se celou noc podílelo na přímém útoku na plameny. Jak vysvětlilo ministerstvo obrany, Vojenská pohotovostní jednostka (UME) bojuje s ohněm v severovýchodní oblasti je nasazeno šest vrtulníků  a dva letouny, kromě létajících dronů, které monitorují přední část požáru.

Nekontrolovaný požár s mnoha směry

Požár na Tenerife je stále mimo kontrolu, s mnoha aspekty a velmi dynamickým chováním, takže prostrory jsou připraveny pro nové evakuace v nadcházejících hodinách a veškerý přístup do národního parku Teide bude uzavřen, s vystěhováním turistů a zařízení IAC.

Prezident Kanárských ostrovů Fernando Clavijo oznámil, že v některých oblastech Arafo a Candelaria, kde požár vznikl minulé úterý, byly plameny znovu aktivovány kvůli suché půdě a navíc kvůli tomu, že počasí nepomáhá.

Zdroj: RTVE, Canaria Ahora