Co se u Hasičského záchranného sboru ČR podařilo napravit od roku 2014 do současnosti

Žhavé aktuality/Oznámení

16.10.2017
Co se u  Hasičského záchranného sboru ČR podařilo napravit  od roku 2014 do současnosti

839-png.jpg  vnitro.jpg index.jpg
Vážené paní, vážení pánové,

příslušníci bezpečnostních sborů musí být v každém státě elitou národa. Uvědomují si to všude ve vyspělé Evropě, uvědomuji si to i já. Bohužel před rokem 2014 byli hasiči za otloukánky, kteří se tehdejším politikům hodili jen ke snižování platů, rozpočtů a investic. Sbor tím viditelně dlouhodobě trpěl. Na tuto krátkozrakou hru jsem odmítl přistoupit. Chce-li být společnost svobodná, musí být i bezpečná. V době zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě není možné hasičský sbor paralyzovat. Naopak, je nutné mu poskytnout maximální podporu. Proto jsem od nástupu do vlády vždy tvrdil, že je nutné zajistit hasičům spravedlivé platy, stabilní rozpočet a prostředky na nutné investice do rozvoje.

Milan Chovanec, ministr vnitra ČR

b759749-35667-chovanec-0d0000000-0d0420420-1d0000000-0d8858859-sector_668x376-crop.jpg
 


hk2.jpg  Co se u Hasičského záchranného sboru ČR podařilo napravit

· Po letech snižování rozpočtu, stagnace, neinvestování do hasičské techniky a hasičských stanic a snižování mezd se podařilo tento negativní trend zlomit.

· Podařilo se úspěšně dokončit a nastavit projekty spolufinancované ze strukturálních fondů EU.

- Zejména šlo o projekty na pořízení techniky a zlepšení činnosti operačních středisek základních složek IZS, tedy věcí a techniky, která je viditelná, hmatatelná a denně využitelná pro bezpečnost ČR.

- V rámci stabilizace rozpočtových prostředků bylo zajištěno nastavení řádného využívání dotačního systému, aplikace využití prostředků z fondu zábrany škod a optimální nastavení náhrad za činnost jednotek u dopravních nehod.

· Byly přijaty zásadní legislativní změny, které mají dopad nejen na činnost HZS, ale také na zajištění lepší ochrany občanů.


73390_8e8c7.jpg

Nový zákon o Hasičském záchranném sboru ČR

· Zákon o Hasičském záchranném sboru ČR prosadil zcela novou právní úpravu, která řeší nejen celkovou organizaci sboru, ale i dosud neukotvené instituty, jako např. práci s informacemi.

· Zákon přináší právní zakotvení optimální činnosti HZS a nastavuje moderní právní nástroje pro práci hasičů.

73390_8e8c7.jpg
Personální zajištění

· Podařilo se navýšit početní stavy o 277 tabulkových míst.

· Výjezdoví hasiči byli zařazeni do 1. skupiny zvláštního příplatku, což reálně znamenalo zvýšení platů cca o 1 000 Kč měsíčně.

· Hasičský záchranný sbor dosáhl historicky nejvyšší naplněnosti jednotek požární ochrany. Přesto celková naplněnost stále nedosahuje úrovně stanovené plošným pokrytím. Chybí 444 služebních míst.


73390_8e8c7.jpg
Záchranný útvar HZS ČR

· Podařilo se rozšířit kapacity a zlepšit akceschopnost pro celou ČR.

· Útvar tvoří čtyři základní roty: dvě v Hlučíně, jedna ve Zbirohu a další je od roku 2016 v Jihlavě.

· Cílem rozšíření je poskytovat rychlou a účinnou odbornou technickou pomoc při mimořádných událostech nebo při mezinárodních záchranných a humanitárních operacích.
 

73390_8e8c7.jpg
Fond zábrany škod

· Bylo vyčísleno využití finančních prostředků z Fondu zábrany škod na pořízení nové techniky pro HZS:

- V letech 2015 až 2017 se jednalo celkem o 856 mil. Kč.

· Fond zábrany škod slouží k zábraně škod vznikajících provozem vozidel. Obhospodařuje jej Česká kancelář pojistitelů, kam se soustřeďují prostředky od pojišťoven (ročně 3 % z povinného ručení, což představuje částku cca 500–600 mil. Kč).


73390_8e8c7.jpg

Strategické materiály pro rozvoj HZS

· Zpráva o stavu ochrany obyvatelstva

- V roce 2015 hodnotila stav plnění úkolů ochrany obyvatelstva jak z hlediska věcného, tak z hlediska stanovených termínů.

- Bylo navrženo upřesnění v zaměření některých úkolů s ohledem na současný vývoj.

· Analýza hrozeb pro Českou republiku z roku 2016

- Analýza má zásadní význam pro systematické uplatňování politiky prevence mimořádných událostí a krizových situací a z nich plynoucích rizik, stejně jako pro integrovaný přístup cílený na snižování vlivu těchto jevů.


73390_8e8c7.jpg

Strategie rozvoje HZS ČR do roku 2030

- Zpracovává se finální materiál, který bude přes Bezpečnostní radu státu předložen vládě ČR.

- Základní směry rozvoje jsou rozděleny do střednědobého období do roku 2021, dále je rozepsána vize rozvoje do roku 2030.


73390_8e8c7.jpg

Mezi prioritní oblasti dalšího rozvoje HZS ČR patří zejména:

- Personální stabilizace sboru odpovídající aktuálnímu stavu bezpečnostního prostředí, včetně navýšení početních stavů o 696 míst.

- Finanční stabilizace odrážející aktuální potřeby a rozvoj HZS v souladu s výše uvedenou strategií.

- Zajištění využívání moderních informačních technologií pro varování obyvatelstva, ale také pro efektivnější zvládání vzniklých mimořádných událostí.

- Příprava legislativních podmínek pro realizaci úkolů v oblasti bezpečnosti, které mají přesah do problematiky vnitřního a vnějšího ohrožení – terorismus, migrace, kybernetika atd.

73390_8e8c7.jpg

Podpora dobrovolným hasičům

· Zajištění využití financí z Fondu zábrany škod v úhrnné hodnotě 281 mil. Kč.

· Od r. 2016 funguje nový dotační systém pro obce, které jsou zřizovateli sborů dobrovolných hasičů.

- Dotace jsou na dopravní automobily a požární zbrojnice.

· Zatímco v letech 2011 až 2014 byly dotace na CAS pouze 1 mil. Kč na jednu cisternu, od r. 2015 je dotace na CAS nově hrazena z prostředků Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

- V roce 2015 šlo o 97 mil. Kč, v roce 2016 o 98,5 mil. Kč a v roce 2017 o 84,4 mil Kč.


gh.jpg

Shrnutí

Díky projektu GŘ HZS „Národní informační systém IZS“ a projektu MV „Zajištění infrastruktury pro operační střediska základních složek IZS“ propojeny všechny složky IZS, to vše v hodnotě 1,45 mld. Kč.

Díky projektu HZS „Připravenost HZS ČR k řešení povodní“ se podařila modernizace technického a technologického vybavení HZS:

HZS získal 455 kusů techniky, věcných prostředků a kapacit pro řízení zásahu, záchranné a likvidační práce a pro nouzové přežití obyvatelstva při povodních a jiných živelních pohromách (cisternové automobilové stříkačky, plně vybavený sklad prostředků humanitární pomoci, vyprošťovací stroje, čerpadla, polygon pro zkoušky jízdy v klidné vodě, protipovodňové kontejnery s ochrannými obleky do vody a záchrannými prostředky…).

Vše v celkové hodnotě 1,7 mld. Kč.

Realizoval se projekt k „Zajištění efektivní hlasové a datové komunikace HZS ČR pro řešení mimořádných událostí“ a pro efektivní zásah na místě. Hasiči tak získali 2 734 kusů komunikačních prostředků v hodnotě 147,5 mil. Kč.

Díky projektu „Technika, technologie a prostředky HZS ČR pro efektivní zásah“ dostali hasiči moderní techniku a technologie pro zvýšení kvality řešení mimořádných událostí a pro efektivní zásah na místě mimořádné události.

Šlo celkem o 967 kusů techniky, technologií a věcných prostředků, jako jsou dekontaminační sprchy, autoplošiny, autožebříky, terénní vozidla, polní kuchyně, dýchací přístroje, chemické obleky atd.

Vše v celkové hodnotě 806 mil. Kč.

Redakčně upraveno : redakce hasiči.cz
 

Zdroj:

Brožura MV ČR , rok vydání 2017 - Bezpečnostní sbory
Co se u Policie ČR a Hasičského záchranného sboru ČR podařilo napravit od roku 2014 do současnosti