Efektivnější a rychlejší pomoc při dopravních nehodách ze strany hasičů snižuje počet vážně zraněných i výši škod. To vše díky Fondu zábrany škod, který hasičům umožnil zakoupit techniku za více jak 100 milionů korun.
Dopravní nehody jsou druhou nejčastější událostí, ke které hasiči vyjíždí, a jejichž počet rok od roku roste. Zatímco v roce 2011 hasiči v Jihomoravském kraji vyjeli průměrně k 29 nehodám týdně, loni jich bylo již 43.
Auta jsou stále rychlejší a jejich karoserie tvrdší a pevnější. Na tyto změny je potřeba reagovat, připravovat a vybavovat také hasiče. Na místo dopravní nehody je potřeba přijet s technikou, která si s bezpečnostními prvky moderních vozidel bez problémů poradí. Co pro řidiče znamená větší bezpečí, je pro hasiče větší problém.
K tomu, aby hasiči mohli držet krok s dynamicky se rozvíjejícím automobilovým průmyslem, jim již tři roky pomáhají finance z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, který je určen pro prevenci a předcházení škod z dopravních nehod a pro podporu zasahujících složek.
Od roku 2014 odvádějí pojišťovny 3 % z přijatého pojistného na motorová vozidla do Fondu zábrany škod. Tyto peníze jsou rozděleny jednotlivým složkám integrovaného záchranného systému (dále jen IZS) a část jich připadá také na preventivní programy bezpečnosti silničního provozu. Tedy zpětně do bezpečnosti provozu vozidel.
Díky Fondu zábrany škod se hasičům v Jihomoravském kraji podařilo pořídit techniku za více jak 100 milionů korun. Mají 14 nových vozidel, pořídili nová vyprošťovací zařízení a další prostředky, které pomáhají u dopravních nehod.
V loňském roce zemřelo na silnicích 502 osob. Počet osob usmrcených při nehodách je za rok 2017 nejnižší od roku 1961, od něhož dopravní policie disponuje souvislou statistikou dopravní nehodovosti. Snad se tento sestupný trend podaří i nadále s finanční podporou Fondu zábrany škod držet.
Systém, kdy se pojišťovny podílejí na financování IZS, bezproblémově funguje v různých podobách ve většině zemí Evropy i mimo ni. Státy Evropy, které mají ukotven odvod pojišťoven (podíl na financování hasičské služby) přímo jsou například: Slovensko, Finsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Švýcarsko, Maďarsko nebo Velká Británie.
Také díky činnosti jednotek požární ochrany se daří snižovat počty usmrcených u dopravních nehod a současně se hasiči podílí na snižování škod zapříčiněných dopravními nehodami, které jsou následně řešeny pojišťovnami.
Zdroj:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová - tisková mluvčí MV-generální ředitelství HZS ČR
Jaroslav Mikoška - tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje