Novinka pomůže při zdolávání požáru v těžko přístupném terénu v horských oblastech, kam se těžká zásahová technika nedostane.
Za uplynulý rok musely jednotky požární ochrany HZS Královéhradeckého kraje likvidovat v Krkonoších dva požáry horských chalup, z toho jeden měl bohužel tragické následky. Oba případy spojoval fakt, že se objekty nacházely v těžko přístupném terénu bez přístupu pro hasičské cisterny, a v okolí se nenacházely žádné retenční nádrže ani jiné zdroje požární vody. V takovém případě jsou hasiči odkázáni pouze na prostředky, které jsou k požáru vyvezeny pomocí čtyřkolek, sněžných skútrů, roleb nebo které si vynesou k místu sami. V tu chvíli už ovšem může docházet k masivnímu rozvoji požáru a není pak v silách hasičů jej s omezeným množstvím hasiva zastavit.
Jak si v takové situaci poradit? Možným způsobem řešení se jeví napojení technických prostředků zasahujících jednotek na systém zasněžování v horských oblastech. Doposud však nebyla vyřešena technická stránka věci, kdy takové napojení za stávajících podmínek nebylo bezpečné. „Podařilo se nám vytipovat přetlakový ventil, který se běžně užívá v průmyslu k redukci tlaku vody v rozvodech, ale není a nikdy nebyl standardním vybavením jednotek požární ochrany v České republice. Dokonce i výrobce bere naše řešení jako ojedinělé a jsme prvním krajem, který tento prostředek testuje. Předpoklad je, že ventily budou mít naše profesionální jednotky, které zasahují v oblasti Krkonoš a Orlických hor, a zakoupit by je měly i dobrovolné jednotky,“ řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl.
Novinkou by tak měli disponovat profesionální hasiči na stanicích v Trutnově, Vrchlabí, Rychnově nad Kněžnou a Dobrušce, vybaveny by měly být také dobrovolné jednotky v Peci pod Sněžkou, Horním Maršově, Svobodě nad Úpou, Špindlerově Mlýně, Rokytnici v Orlických horách, Říčkách v Orlických horách, Orlickém Záhoří, Deštném v Orlických horách a Olešnici v Orlických horách.
Přetlakové ventily slouží k regulaci tlaku, pod kterým je voda na zasněžování čerpána. Díky tomuto zařízení budou mít jednotky přístup k vodnímu zdroji i v těžko přístupném terénu v případě, že zde bude umístěn zdroj k zasněžování. Praktické fungování si hasiči vyzkoušeli na taktickém cvičení, kde bylo námětem právě využití rozvodů vody k zasněžování sjezdovek pro zajištění dodávky vody při hasebním zásahu při požáru rolby v Janských Lázních. Navíc se v rámci cvičení prověřila možnost využití speciální techniky (terénní čtyřkolky) na transport sil a prostředků ve špatně přístupném horském terénu.
Námět cvičení 5. 3. Janské Lázně:
Požár vznikl po technické závadě na sněžné rolbě odstavené nad sjezdovkou ve Ski areálu Černá Hora. Požár se postupně rozšířil na druhou rolbu zaparkovanou vedle a mířil i do blízkého lesního porostu. Při požáru byl zraněn jeden ze zaměstnanců ski areálu, který se snažil požár hasit.
Vzhledem k nepřístupnému místu události bylo nutné mobilní požární techniku odstavit v ul. Krkonošská a k místu události se dopravit náhradním způsobem. K tomuto byly využity terénní čtyřkolky s přívěsnými vozíky ve výbavě místních dobrovolných jednotek, případně pěšky.
K hašení byl jako vodní zdroj využit systém zasněžování u sjezdovky s nasazením 4 C proudů, konkrétně dva nejbližší zasněžovací stojany. Zraněné osobě byla na místě jednotkami poskytnuta předlékařská pomoc, tepelný komfort a následně byl pomocí čtyřkolky s vozíkem transportován do ul. Krkonošská, kde by byl předán do péče ZZS. Zúčastněné jednotky: HZS Trutnov, JSDH Svoboda nad Úpou, JSDH Horní Maršov, JSDH Mladé Buky, JSDH Černý Důl – Čistá, JDSH Pec pod Sněžkou.
Zdroj: por. Mgr. Martina Götzovátisková mluvčíHZS Královéhradeckého krajeFOTO: HZS Královéhradeckého kraje