"Hrozí nebezpečí požárů" varují meteorologové i hasiči

Žhavé aktuality/Oznámení

21.06.2017
V úterý 20. června jednotky hasičů vyjížděly k rovným 100 případům požárů, což je o 100 % více než dlouhodobý denní průměr. K největším patřil požár lesního porostu v Boru u Skutče. 

Český hydrometeorologický ústav vydal vzhledem k déletrvajícímu teplému a bezesrážkovému počasí výstrahu na zvýšené nebezpečí vzniku požárů pro kraje: Praha, Středočeský, Ústecký, Jihočeský, Karlovarský, Liberecký, Plzeňský a Jihomoravský a to až do odvolání nebo do změny charakteru počasí.

Zvýšený počet požárů potvrzují i hasiči, kteří za poslední týden (14. 7. – 20. 7.) vyjeli k 508 událostem tohoto typu, což je více než 70 požárů denně. Dlouhodobý denní průměrný počet požárů čítá 49 požárů. 

V období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů se mimo jiné nesmí v lesích, parcích a jejich okolí do 50 metrů rozdělávat oheň a kouřit, v okolí polí, stohů sena a slámy platí tento zákaz na vzdálenost 100 metrů. Je zakázána zábavní pyrotechnika, ohňostroje i lampióny štěstí. V tomto období nesmí vyjet parní lokomotivy a je zakázáno jezdit jakýmkoliv motorovým vozidlem mimo komunikaci po polích i ve volné přírodě. Výjimku mají pouze zemědělské, lesní stroje a technika IZS.

Teplé a suché počasí zvyšuje nebezpečí vzniku požárů nejen v přírodním prostředí. Oheň se může velice snadno vymknout kontrole a napáchat značné škody.  

Zde shrnujeme základní rady, jak nezpůsobit požár a neohrozit sebe i jiné:

  • V přírodě se pokud možno vyhněte použití zdrojů otevřeného ohně (sirky, cigareta, zapalovač, vařič). Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár.
  •  V lesích je celoročně zakázáno kouřit. Rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň je možné jen na místě vzdáleném minimálně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a hořlavých materiálů. Oheň nikdy neroznášejte po okolí, např. na zapálení větvi.
  •  Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně lze jen na vyhrazených místech, jinak může být udělena pokuta až do výše 15 000 Kč.
  • Nikdy nerozdělávejte oheň na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů.
  • Od hořícího ohně neodcházejte, dohlížejte na něj, po skončení pálení jej důkladně zalijte vodou, vyhrabte zbytky dřeva, spáleniště s popelem překryjte vrstvou zeminy.
  • Dodržujte zákaz vypalování trávy a porostů. Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou vám hrozí pokuty až do výše 25 000 Kč.
  • Spalování většího množství biologického odpadu na zahrádce předem nahlaste hasičům.
  • Pozor na používání propanbutanového nebo lihového vařiče! Ty nesmíte ani na okamžik pustit z dozoru. Převržený nebo nestabilní vařič může snadno způsobit požár.
  • Děti by neměly být ponechány u ohniště bez dozoru osoby starší 18 let. Zvlášť pozor na sezení a hry v přílišné blízkosti ohně, stačí málo a může dojít k vznícení šatů či ožehnutí.
  • Pokud dojde ke vznícení šatů, chovejte se podle pravidla „Zastav se, lehni si a kutálej se!“.
  • V případě, že se Vám situace vymkne kontrole, volejte hasiče na tísňové linky 150 nebo 112.
Velké požáry posledních dní:
HZS Pardubického kraje – Obrovské horko, členitý a kopcovitý terén, to vše ztěžovalo hasičům likvidaci požáru
HZS Středočeského kraje - Od hořícího vozidla chytla stodola i přístavek rodinného domu
HZS Plzeňského kraje  - Požár hrabanky u obce Lažany
HZS Karlovarského kraje - S požárem skládky odpadu bojovalo patnáct jednotek hasičů
HZS Ústeckého kraje - Požár seníku v Tetčiněvsi okres Litoměřice


kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR