Blíží se poslední dubnový den a s ním spojené lidové veselice známé jako "pálení čarodějnic". Z pohledu hasičů může být noc z 30.4. na 1.5. rizikovější. Připravili jsme proto pro Vás několik doporučení a bezpečnostních pravidel.
V uplynulých letech jsme nezaznamenali žádné závažné požáry související s pálením čarodějnic. Aby tomu tak bylo i letos, připomínáme, že právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - tedy i pálení „čarodějnických“ ohňů - předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. V Jihomoravském kraji tak mohou učinit skrze internetový formulář. I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, doporučujeme celou akci dopředu přes formulář oznámit. Sníží se tím počet planých výjezdů, které v době pálení mohou být ve vyšším počtu.
Základní bezpečností pravidla:
-
Dobře zvolit umístění ohniště. Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50 metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný.
-
Při umísťování ohniště je rovněž nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru.
-
Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran.
-
Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je např. použití pevného podpalovače, který má stabilní výhřevnost a především při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny.
-
Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let.
-
Oheň se nesmí ponechat ani na okamžik bez dozoru.
-
Mějte připravený dostatek vody, kdyby se oheň vymykal kontrole. Vhodná je proto spolupráce s místní jednotkou dobrovolných hasičů.
-
Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.
-
Opustit místo pálení je možno až poté, co je ohniště důkladně uhašeno.
Příjemné a bezpečné prožití tradiční lidové veselice Vám přeje Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje.
Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK