Vybavení krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina na konci roku 2019 rozšířil automatický externí defibrilátor. Umístěn je v přízemí ředitelství, tak aby byl maximálně dostupný a bylo zaručeno jeho rychlé použití.
Automatické externí defibrilátory pomáhají zachránit život lidem, které postihne srdeční příhoda. To se může stát kdykoliv, kdekoliv a komukoliv. Těmto lidem je nutné co nejdříve poskytnout první pomoc defibrilací. AED jsou moderní zdravotnické přístroje, které pomáhají poskytnout první pomoc a v případě nutnosti defibrilují postiženého - dodají postiženému elektrický impuls.
„Pořízení tohoto přístroje vnímáme jako naprostou nutnost. V sídle krajských hasičů pracuje na šest desítek příslušníků a občanských zaměstnanců. Každodenně k nám také chodí celá řada občanů, kteří si u nás vyřizují nejrůznější povolení a žádosti. Naší povinností je učinit vše, abychom jim byli schopni poskytnout včasnou a účinnou pomoc při náhlém srdečním selhání“, uvádí k pořízení AED ředitel krajských hasičů, plk. Mgr. Jiří Němec.
Automatické externí defibrilátory nejsou pro vysočinské hasiče přitom žádnou novinkou. První defibrilátory do zásahových vozidel začal Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina pořizovat již v roce 2007. Nejprve rozšířily výbavu některých vozidel v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Třebíči, Pelhřimově a Žďáře nad Sázavou. V průběhu několika let pak defibrilátory doplnily výbavu vozidel na všech 21 stanicích profesionálních hasičů v kraji.
„K použití defibrilátoru byli pod vedením zkušeného zdravotníka z řad hasičů proškoleni příslušníci a příslušnice, kteří slouží na krajském operačním a informačním středisku. Toto středisko pracuje nepřetržitě, a je tak zaručeno, že bude pomoc poskytnuta vždy, bez ohledu na denní nebo noční dobu. V průběhu příštího roku proškolíme na použití defibrilátoru všechny příslušníky a občanské zaměstnance, kteří pracují na krajském ředitelství“, uzavírá plk. Němec.
Kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí
Zdroj: Kraje Vysočina
Foto: ilustrační