Unikátní experiment pod hlavičkou HZS Pardubického kraje, Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a dalších významných subjektů jako je např. Institut ochrany obyvatelstva HZS ČR, Technický ústav požární ochrany HZS ČR, Státní zdravotní ústav, Klinika pracovního lékařství 1. LF UK a VFN, Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN, Ústav experimentální medicíny AV nebo CASRI - Vědecké a servisní pracoviště tělesné výchovy a sportu se v těchto dnech konal ve Vysokém Mýtě v tzv. flashover kontejneru.
Od nás víte, že Flashover je obrovský výcvikový kontejner, který slouží k výcviku hasičů pro zdolávání požárů v uzavřených prostorech (bytech, skladech, obchodech, sklepích) při reálných podmínkách požáru. Hasiči si mohou bezpečně vyzkoušet a zhlédnout vznik, průběh požáru i průběh jevů, spojených s požáry v uzavřených prostorech.
Hasiči si zde zkouší, jak zabránit vzniku jednotlivých jevů, a možnost ochrany před jejich působením. Těmi jevy jsou například flashover, backdraft a rollover.
Tentokrát se ve flashoveru prováděl experimentální projekt – “Posouzení hrozby expozice hasičů zplodinami hoření”.
Při požáru totiž dochází k vývinu značného množství zplodin hoření a následně ke kontaminaci požární techniky, věcných prostředků požární ochrany i samotných hasičů. K vystavení hasičů zplodinám hoření dochází nejenom na požářišti, ale také při návratu na požární stanici. Zatímco hasiči v Evropě, ale i po celém světě mají zpracované postupy pro údržbu prostředků kontaminovaných chemickými, biologickými, jadernými nebo radioaktivními noxy, údržba prostředků kontaminovaných zplodinami hoření je často podceňována. Kontaminanty, které se z těchto prostředků uvolňují, jsou toxické nebo karcinogenní a mohou nepříznivě ovlivňovat zdraví hasičů. Dalším významným stresovým faktorem při požáru je působení tepla a s tím spojená extrémní fyzická zátěž organismu.
„Cílem projektu je zhodnotit chování organismu hasičů v podmínkách s výskytem zplodin hoření, extrémního tepla a fyzické námahy. Zvláštní pozornost byla věnována problematice expozice organismu některými vysoce toxickými látkami, které se běžně vyskytují ve zplodinách hoření. Dále zda dochází k poškození genetického materiálu buňky, nebo jaká je expozice a míra poškození organismu pevnými částicemi. Hodnocena byla fyziologická zátěž organismu v extrémních podmínkách a také zda dochází k akutním a chronickým změnám v dýchacích cestách,“ přibližuje cíle projektu jeho autor kpt. Mgr. Petr Kožený, DiS., z HZS Pardubického kraje.
V rámci tohoto projektu byly tedy hasičům odebírány vzorky krve, moči, ale i slin, stejně tak u nich bylo prováděno měření tlaku, tepu, saturace, vydechovaného oxidu dusnatého, spirometrie a další vyšetření.
Veliké díky patří všem, kteří se na realizaci tohoto projektu spolupodíleli. Speciální poděkování patří kolegům z HZS Pardubického kraje, HZS Středočeského kraje, ŠVZ Brno a HZS hlavního města Prahy, u kterých bylo hodnocení prováděno.
Výsledky tohoto výzkumného projektu Vám určitě ještě představíme.
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí